hindi.gen.tr https://www.hindi.gen.tr Hindi, Hindi Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, hindi.gen.tr Mon, 07 Dec 2015 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Kestaneli Hindi Dolması https://www.hindi.gen.tr/kestaneli-hindi-dolmasi.html Sat, 17 Nov 2018 10:20:22 +0000 Kestaneli Hindi Dolması, gerek görüntüsü ile gerekse lezzeti ile buluşanları büyüleyen eşsiz bir lezzet harikasıdır. Büyük boy büyüklükteki hindiyi önce temizleyip ve yıkayıp, kenarlarında hiç kıl kalmaması için o Kestaneli Hindi Dolması, gerek görüntüsü ile gerekse lezzeti ile buluşanları büyüleyen eşsiz bir lezzet harikasıdır. Büyük boy büyüklükteki hindiyi önce temizleyip ve yıkayıp, kenarlarında hiç kıl kalmaması için ocağın üzerinde tütsüledikten sonra kestaneli hindi dolmasının yapım aşamasına geçebilirsiniz. Hindinin içine koyacağınız iç pilav ile hindi yağında harlana harlana pişen pilavın tadına doyamayacaksınız. Zahmetli bir yemek olduğu için yapmaktan sakın vazgeçmeyin. Biraz zamanınızı alır yaparken ancak lezzeti bu zahmete fazlası ile değer. 

Kestaneli Hindi Dolması Malzemeler 
 • 1 adet büyük boy bütün hindi
 • 8 bardak su
 • Yarım yemek kaşığı tuz
Salça Sosu 
 • 4 yemek kaşığı sıvı yağ 
 • 1 yemek kaşığı tere yağı
 • 2 adet orta büyüklükte kuru soğan 
 • 2 su bardağı pişen hindinin suyundan ilave edin
 • 2 adet domates
İç Pilav 
 • Yarım kilo baldo pirinç
 • 50 gram Antep fıstığı
 • 2 adet orta boy büyüklüğünde kuru soğan
 • 50 gram kuş üzümü
 • 1 paket çam fıstığı
 • İnce ince doğranmış hindi ciğeri
 • Yeteri kadar tuz
 • 1 demet dere otu
 • Göz kararı, karabiber, yeni bahar 
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 litre su 
 • 1 kilo kestane
Kestaneli Hindi Dolması Yapılışı

Kestaneli Hindi Dolmasına Başlarken öncelikle pirinçleri güzelce musluğun altına tutup yıkayıp süzün. İç pilavı hazırlamak üzere genişçe bir tencereye tere yağını koyup erittikten sonra Antep fıstığını ve çam fıstığını koyup kavuruyoruz. Daha sonra kuru soğanların kabuklarını soyup ince ince doğruyoruz. Doğradıktan sonra tencerenin içine ilave edip soğanlarla da kavuruyoruz. Daha sonra hindi ciğerini ve kuş üzümünü kattıktan sonra bir iki karıştırıp pirinçleri ekliyoruz. Daha sonra göz kararı tuzunu ve baharatlarını da kattıktan sonra suyunu ilave edip demlene demlene pişirmek üzere kaynayınca ocağın altını kısıyoruz. Yaklaşık olarak 25 dakika pilavımız pişer.

Ayrı bir kapta kestanelerin çabuk pişmesi için üzerini çizip suda haşlıyoruz. Daha sonra pilavın içine ilave edip karıştırıyoruz. Hindiyi güzelce temizledikten sonra içini boşaltıyoruz. 8 bardak su ile birlikte genişçe bir tencereye yada düdüklüye koyup haşlıyoruz. Başka bir tavada hindiyi kızartmak için sosunu hazırlıyoruz. Bir tavaya sıvı yağı, tere yağını koyup ocağı açıyoruz. Daha sonra ince ince doğradığımız soğanları ilave edip pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Daha sonra domateslerin kabuklarını soyup Küçük küçük tavanın içine aktarıyoruz. Daha sonra hindi suyundan da biraz aktarıp hindi pişince hindiyi bir fırın tepsisine alıp üzerine bu salçalı sosu sürüyoruz. Fırında üzeri kızara kadar pişiriyoruz. Daha sonra fırından çıkararak içine iç pilavı dolduruyoruz. Daha sonra pilavların dökülmemesi için hindinin ayaklarını birbirine bağlıyoruz. Gerek duyarsanız pilavı doldurduğunuz yeri de dikebilirsiniz. Bu şekilde fırında yaklaşık olarak 10 dakika kadar pişiriyoruz. Servis ederken sıcak servis etmeyi unutmayın. Şimdiden Afiyet Olsun.
]]>
Hindi Füme https://www.hindi.gen.tr/hindi-fume.html Sat, 17 Nov 2018 10:42:59 +0000 Hindi Füme, Diğer adı tütsüleme olan füme yiyeceklerin dumanla lezzetlendirilmesi, pişirilmesi işlemidir. Hemen, hemen tüm et, balık, peynir ve kümes hayvanları bu işleme tabi tutulabilir. Füme işlemi etteki suyu Hindi Füme, Diğer adı tütsüleme olan füme yiyeceklerin dumanla lezzetlendirilmesi, pişirilmesi işlemidir. Hemen, hemen tüm et, balık, peynir ve kümes hayvanları bu işleme tabi tutulabilir. Füme işlemi etteki suyu uzaklaştırmak ve etin hiçbir şekilde ateş görmeden dumandaki bakteri öldüren maddelerin ete geçmesini sağlayarak ette başka zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını önlemektir. Oldukça zahmetli ve uzun bir süreci vardır. Ama aldığınız lezzet bu yorucu süreci unutturuyor. Hindi füme protein bakımın çok zengin olup uzun süre tok tutma özelliğine sahip bir besindir. Diyet listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Hemen tarifimize geçelim.

Hindi Füme Malzemeler

 • 250 gr hindi göğüs eti bütün halde olması gerekiyor.  
 • delikli süzgece benzer bir tepsi yada ince delikli bir kevgir
 • Yarım kilo yeterli
 • Tütsüleme dumanı için meşe yada kayın odununa ait talaş

Hindi Fümenin Yapılışı,

Kaya tuzu içindeki asitler bakımından, pişirici bir maddedir. Burada Tuzun pişirme özelliğinden de faydalanacağız. Altı delik olan bir tepsiye (bu ince delikli bir kevgir de olabilir) tepsinin tamamını kaplayacak şekilde bolca kaya tuzu dökülür. Bütün halde olan hindi göğsü bir şiş yardımı ile delinir. Bu işlemi yapmamızın nedeni tuzun etin içine tamamen işlemesidir. Hindi göğsü tuzla tamamen temas edecek şekilde tepsiye koyulur. Daha sonra hiçbir yeri görünmeyecek şekilde üzeri de tamamen kaya tuzu ile kaplanır. Eti aynen bu şekilde buz dolabına koyuyoruz. Ve 24 saat bekletiyoruz. Ertesi gün eti dolaptan çıkarıp tekrar aynı işlemleri yeni kaya tuzu ile yapıyoruz. Yani ilk işlemde kullandığımız tuzları atıp yeni tuzla yapmamız gerekiyor. Bu sefer etin üstte kalan kısmını alta alıp yeniden tuzla kaplıyoruz. Ve yanı şekilde 24 saat buzdolabında bekletiyoruz. Böylece 2 günlük süreç geçmiş oldu. Bu süreden sonra et zaten kaya tuzuyla bir miktar pişmiş oldu. Hindi göğsünü fazla tuzunu atması için soğuk su dolu bir kabın içine alıp 24 saat daha buz dolabında bekletelim. 24 saatin sonunda eti suyun içinden çıkaralım ve hiçbir şey yapmadan üstü açık bir şekilde buzdolabında 24 saat daha bekletelim. 

Bu işlemi yapmamızdaki amaç etin kurumasını sağlamaktır. Böylece işlemlere başladığımızdan bu yana tam 4 gün geçmiş oldu. Şimdi tütsüleme işlemi için her şey hazır. Meşe yada kayın ağacına ait odunları talaş haline getiriyoruz. Maalesef odunları talaş haline getirmek işin en zor kısmı. Talaş halindeki odunları bir tencerenin dibine koyuyoruz. Hindi göğsünü tekrar kevgire oturtup üzerinide bir kapakla kapatıp talaş koymuş olduğumuz tencerenin üzerine koyup ocağımızın altını kısık bir şekilde açıyoruz. Odunlar ısının etkisi ile bir süre sonra tütmeye başlayacaktır. Hindi göğüs etimiz yaklaşık 1 saat boyunca dumanla tütsülensin. 1 saat sonra etimizin arkasını çevirip  30 dakika kadar da arkasının tütsülenmesini sağlayalım. Böylece tütsüleme işlemi bitti. Ama et daha tam olarak pişmedi. Son aşama olarak fırınımızı 120 dereceye ayarlayıp iyice ısındıktan sonra etimizi fırına atıp yaklaşık 2.5 saat de fırında pişmesini sağlıyoruz. Bu süre sonunda hindi göğüs etini fırından çıkarıp soğutuyoruz. Soğuduktan sonra çok, çok ince dilimler halinde etimiz servise hazır hale geliyor. Çok zahmetli ve uzun işlemli olmasına rağmen muhteşem bir lezzet. Afiyet olsun.

]]>
Hindi Civcivi https://www.hindi.gen.tr/hindi-civcivi.html Sun, 18 Nov 2018 02:56:41 +0000 Hindi civcivi, Hindi, bilinen ana vatanı Amerika kıtasından tüm dünyaya yayılmış kümes hayvanıdır. Hindi, tavuktan daha iri, eti daha lezzetli olduğu için üreticilerin tercih ettiği bir kümes hayvanıdır. Gıda sektörü Hindi civcivi, Hindi, bilinen ana vatanı Amerika kıtasından tüm dünyaya yayılmış kümes hayvanıdır. Hindi, tavuktan daha iri, eti daha lezzetli olduğu için üreticilerin tercih ettiği bir kümes hayvanıdır. Gıda sektöründe karkas değeri iyi olduğu için aranan bir hayvandır. Gıda sektöründe, dönerden sucuğa kadar her alanda kullanılmaktadır. Yumurtlaması ise tavuğa göre daha azdır. Genel de hindiyi yumurtası için hiç bir üretici beslemez. 1,5-2 aylıktan sonra merada yayılmaları, yetiştirici için daha az masraflıdır.

Kuluçka dönemi: Hindi baharla birlikte yumurtlamaya başlar. Yumurta sayısı 10-14 arası olunca kuluçkaya yatar. Hindi, folluğunun sadece kendine ait olduğunu bilmeli, tenha bir yerde olmalıdır. Hindinin kuluçkaya yatacağı yerin, temiz ve sadece kuluçkaya yatacak hindiye  ait olması gereklidir. Kuluçkaya yatmış olan hindinin suyu ve yemi önünde olmalı ve kesinlikle rahatsız edilmemelidir. Hindinin kuluçka süresi 28 gündür. Bu süre içinde hindinin aradığı şartlar yerine getirilirse kuluçkayı beklendiği gibi sonlandırır. Aksi halde kuluçkadan kaçınır. Kuluçka makineleri yetiştirici için daha elzemdir. Hindinin sayılan kaprisleri de bertaraf edilmiş olur.

Yumurtadan çıkan civcivin bakımı: Hindi civcivinin kalacağı ortam ilk gün 34-36 derece sıcaklık olmalıdır. Daha sonraki günlerde sıcaklık her gün bir iki derece düşürülmelidir. Hindi civcivi dayanıksız bir bünyeye sahip olduğundan aradığı şartların oluşturulması yaşama olasılıklarını artırmaktadır. İlk altı hafta özen gösterilmelidir. Civcivlerin 6. ile 8. günleri arası gagaları kesilmelidir. Anaç hindinin ürkütülmemesi gereklidir. Ürken hindi telaşla civcivleri ezmektedir. Bu nedenle ürkmeyecekleri bir ortamda bulunmaları daha iyi olacaktır. Civcivlere ilk günler şekerli su verilmelidir. Yemleri, vitamin ve mineral bakımından zengin olmalıdır. Yemlikleri ve sulukları sık sık temizlenmeli günde iki kez suları takviye edilmelidir. Hindi civcivlerine yedinci haftadan sonra palaz denmektedir. Palazlar artık meraya çıkıp yemlerini arar duruma gelmişleridir.
]]>
Hindi Kuluçka Süresi https://www.hindi.gen.tr/hindi-kulucka-suresi.html Mon, 19 Nov 2018 02:55:50 +0000 Hindi kuluçka süresi, Hindi civcivleri ya tabi ortamdaki kuluçka ile ya da modern kuluçka makinesi ile çıkar. Hindilerin kuluçka süresi 28 gün sürmektedir. Doğal Kuluçka: Bir hindi 18 ile 20 yumurta ile kul Hindi kuluçka süresi, Hindi civcivleri ya tabi ortamdaki kuluçka ile ya da modern kuluçka makinesi ile çıkar. Hindilerin kuluçka süresi 28 gün sürmektedir.

Doğal Kuluçka: Bir hindi 18 ile 20 yumurta ile kuluçkaya yatar kuluçkada kullanılan yumurtaların döllenmiş olması kesinlikle şarttır. Bunun için hindi sürüsünde 10 dişi hindi için 1 erkek hindi bulundurulmalıdır.

Yumurta Seçimi: Kuluçkaya ayrılacak yumurtalar folluklardan günde en az dört kere kontrol edilerek toplanmalıdır. Toplanan yumurtalar uygun şartlarda bir hafta muhafaza edilerek kuluçkaya konabilir. Kuluçkaya konan yumurtalar uygun büyüklükte olmalıdır. Sivri ve yuvarlak pütürlü, çok kirli yumurtalar kuluçkada kullanılmaz

Kuluçka Sırasında İlgi Gereklidir:

Kuluçka olarak ayrılan yerlere hindi kolay bir şekilde girebilmelidir.

Kuluçka yeri temiz, parazitlere karşı korunaklı olmalıdır.

Yumurtalara kesinlikle kurşun kalem ile işaret konulmalıdır. Bu işaretli yumurtalara bakıp kuluçkaya yatan hindini yumurtaları çevirip çevirmediğine bakılmalıdır. Çevirmiyorsa biz çevirmeliyiz.

Kuluçkaya yatırılan hindi günlü olarak iki üç kere yemlenmelidir. Yemler tane yada kırılmış olaraktan verilebilir.

Kuluçka Makineleri:

Kuluçka makineleri iki bölümde oluşmaktadır. Birinci bölümü olgunlaşma ikinci bölümü de çıkış bölümüdür. Olgunlaşma bölümündeki yumurtalar 24 gün tutulmaktadır. Çıkış bölümünde ise 4 gün tutulur. Kuluçka makinelerinin dehada gelişmiş olanlarında vardır. Yumurta çevirmeyi, havalandırmayı, ısıyı, ışığı ve nemi otomatik ayarlayabilen makineler geliştirilmiştir.

Hindi Yumurtası kuluçka süresi: Kuluçka süresi toplam 28 gündür. Bu sürenin 25 günü gelişim son üç günüde çıkım süresidir. Örnek olarak 02.07.2013 tarihinde kuluçka makinesine konan yumurta 26.07.2013 tarihinde çıkım sepetine alınmış olur. Kalan üç gün sürecinde çıkım beklenir. Yani 29.07.2013 tarihinde yumurtanın çıkım süreci sonlandırılmış olacaktır.

Hindi Yumurtası Kuluçka Sıcaklığı: sıcaklık 37,5 derece olmalıdır. Nem oranı gelişim sürecinde 60-65 derece aralığı çıkım sürecinde ise 65-75 derece aralığında olabilir. Bu değerlerin en idealini kuluçka makineniz ile birkaç çıkım aldıktan sonra tespitini yaparak uygulamaya devam edebiliriz.

]]>
Hindi Hastalıkları https://www.hindi.gen.tr/hindi-hastaliklari.html Mon, 19 Nov 2018 05:29:01 +0000 Hindi Hastalıkları, Hastalıklar Hindi yetiştiricisinin korkulu rüyasıdır. Civciv, piliç ve hindilerin bakım ve beslenmesinin çok önemli olması ile birlikte yetiştiriciler çok değişik hastalıklara karşı mücadele etmek Hindi Hastalıkları, Hastalıklar Hindi yetiştiricisinin korkulu rüyasıdır. Civciv, piliç ve hindilerin bakım ve beslenmesinin çok önemli olması ile birlikte yetiştiriciler çok değişik hastalıklara karşı mücadele etmek zorundadırlar. Ama hastalıklar o kadar değişiktir ki Her hastalık için ayrı bir bilgi ister. Tedbirli, bilgili, bilinçli olursak, bu hastalıklar kümesin kapısına bile uğramaz. İhmal davranmak, büyük zararlara davetiye çıkartır. Hindi Hastalıkları ortaya çıktıktan sonra, yapılacak işler hem çok az, hem zor olur. Burada önemli olan şey, hastalığı kümese yaklaştırmamaktır. Bu hem emniyetli, hem kolay, hem de ucuzdur. Hastalıkların ortaya çıkmasında en belirleyici özellikleri ortaya koyup, Hindi hastalıklarını tanımaya çalışacağız.

Hastalıkları Sınıflandırma:  Kanatlı hayvanların özellikle hindilerin sağlığı ve dolayısıyla verimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek bozukluk ve hastalıkları iki temel grupta inceleyebiliriz:

A- Mikro organizmalardan kaynaklanan bulaşıcı hastalıklar: Hindiler arasında mikro organizmaların neden olduğu bulaşıcı olan hastalıklardır. Bu tür hastalıklar kendilerine uygun ortamı buldukları zaman hayvanlar arasında rahatça yayılarak salgınlar meydana getirip, çok büyük ekonomik kayıplara neden olurlar. Bu hastalıklar toplam dört grup altında incelenir:

Bakteriyel olan hastalıklar:

 • Tifo
 • Kronik Solunum Sistemi Hastalığı
 • Inf. Synovitis, Ms
 • Kolibasillozis

Kanatlı Tifosu: Bütün kanatlı türünde görülebilir. Bulaşıcıdır ve öldürücüdür. Hayvanlara iki şekilde bulaşır.

Yumurta ile bulaşma: Tifolu hindilerin yumurtası tifo mikrobu taşır. Yumurtadan çıkan civcivler hastalığı öteki civcivlere de bulaştırır.

Yatay bulaşma: Hasta hindilerden diğerlerine direkt bulaşma şeklidir ya da hastalık bulaşmış olan suluk, yemlik, yem, kümes ekipmanları ile diğer hindilere de hastalık bulaşabilir. 

Kronik Solunum Sistemi Hastalığı CRD: Si-ar-di: Ülkemizde çok yaygın olan bir hastalıktır. Piliç, tavuk ve hindilerde görülür. Genç hayvanlar daha fazla yakalanır.

Enfeksiyöz Sinovitis: Hastalık genç hindi ve piliçlerde eklemlerin şişmesi ile meydana gelir. Bulaşıcıdır. Mikrop taşıyan yumurtadan geçer.

Kolibasillozis: Mikroplardan oluşur. Ya tek başına hastalık yapar yahut başka bir hastalığa yardım eder. Dışkı ve kirli yumurta kabuğundan içeri sızan mikroplar, içindeki civcivi hasta yapar veya öldürür. Günlük civcivin göbek deliğinden içeri girer, her tür yaradan bulaşır, Öldürücüdür.

 Viral hastalıklar:

 • Newcastle Nd.
 • Marek Md
 • Gumboro Ibd
 • Enfeksiyöz Bronşitis Ib
 • Egg Drop Syndrome Eds
 • Çiçek.

Viral Hastalıklar: Newcastle Hastalığı; Bu çok bulaşıcı ve öldürücü olan bir hastalıktır. Diğer adı Yalancı Tavuk Vebasıdır. Türkiye ve dünyada çok yaygın olan bir hastalık türüdür. Bu hastalığın bulaşma yolları, solunum ile sindirim sistemleridir. Hastalık mikrobu bulaşmış su, yem, malzeme ve ekipman ile hayvandan hayvana geçer.

Mantar hastalıkları

Paraziter hastalıkları:

 • Koksidiyoz
 • Tavuk askariyazisi
 • Histomoniasis
 • Dış parazitler

Hindileri bulaşıcı hastalıklardan korumak için dezenfeksiyon, aşılama, ilaçlama, sağlık koşullarının yerine getirilmesi ve koruyucu önlemin alınması, uygulanması ve titizlikle devamı gereklidir.

B- Mikro organizmalardan ileri gelmeyen, bulaşıcı olmayan hastalıklar:

 • Bu tür hastalıkları üç grup altında incelenir:
 • Beslenmeden kaynaklı hastalıklar
 • Zehirlenme
 • Kalıtsal hastalıkları

Bulaşıcı olmayan hastalıklar mikroplardan kaynaklanmadığı için bir hayvandan diğerine geçmez, fakat bazı şartlarda bulaşıcı hastalıklar gibi ekonomik kayıplara neden olurlar.

Bu tür hastalıklar hindiler]]> Hindi Bakımı https://www.hindi.gen.tr/hindi-bakimi.html Mon, 19 Nov 2018 18:17:47 +0000 Hindi bakımı, anavatanı Amerika olan önemli kümes hayvanları arasında bulunan hindi bakımı diğer kümes hayvanlarına göre nispeten daha zordur. Sülüngiller ailesinden olan hindi adını Hint gide tavuğuna benzerliğinden almış Hindi bakımı, anavatanı Amerika olan önemli kümes hayvanları arasında bulunan hindi bakımı diğer kümes hayvanlarına göre nispeten daha zordur. Sülüngiller ailesinden olan hindi adını Hint gide tavuğuna benzerliğinden almıştır. Tavuklara göre daha yükse boylu ve uzun olan hindiler, beyaz, beyaz siyah karışık renklerde ya da ağırlıklı olarak parlak siyah tüylüdür. Aynı tavuklar gibi kırmızı ibikleri olur. Hindi yetiştiriciliği genellikle eti için yapılır. Lezzetli olduğu kadar, kolesterol bakımından fakir olduğundan pek çok bölgede tercih edilir. Tavuklara oranla dayanıklı olması, karkas oranının fazlalığı, besin değerlerinin yüksekliği hindi etini cazip hale getirir. Sucuk, salam gibi şarküteri ürünlerinde kullanılması, yılbaşında ağırlıklı şekilde tüketilmesi gibi nedenler hindi yetiştiriciliğini ön plana çıkarmaktadır. Hindi bakımı bu açıdan önemlidir. Hindiler diğer kanatlı hayvanların yemediği besinleri yiyebilir ve bu yüzden hindi eti daha uygun maliyetle elde edilebilir. 1,5-2 aylık olduklarında merada rahatlıkla beslenebilirler.


Hindi bakımı nasıl olur

Hindilerin yumurtaları sadece yavru elde etmek için kullanılır. Çünkü hindiler fazla yumurtlamaz. Yumurtayı gizli yerlerde yapar ve folluğa da girmezler. Hindilerde yumurtlama ilkbaharda başlar. Genellikle 20-25 adet yumurta yaparak, kuluçkaya yatarlar. Bu süreçte yumurtladığı yeri göstermek istemezler. Hindiler kuluçkaya yatınca bakım çalışmaları özenle yapılmalıdır. Böylelikle sağlıklı hindi yavruları alınabilir.

Hindi bakımı sırasında kümeslerin bakımı oldukça önemlidir. Belirli zamanlarda kümesler yükse basınçlı suyla yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir. Eğer kümeste çatlaklar ve yarıklar bulunuyorsa, bunların tamiri yapılmalıdır. Kümese yerleştirilen bütün ekipmanların temizliği de yapılmalıdır. Kümesin altına altlık serilerek, ekipmanlar böyle yerleştirilmeli ve kümeste formaldehitle fümigasyon yapılması ihmal edilmemelidir. Bu çalışmaların tamamı civcivler çıkmadan yaklaşık 5 gün öncesinde tamamlanmalıdır.

Hindilerin ilk 0-6 haftalık dönemi ilk periyottur. Bu süreçte civcivlerin yumurtadan çıkmasından sonraki ilk 6-8 gün içinde gagalarının kesilmesi ve aşılarının yapılması gerekir. Burada yapılan işlemlerin ardından civcivler büyüyeceği kümese nakledilmelidir. Bu özel araçlarla yapılmalıdır. Nakilde ortamın ısısı yaklaşık 21-24 derece arasında olmalı ve ortamdaki havalandırmaya dikkat edilmelidir. Civcivlerin büyüyeceği kümeste yem, su hazır edilmeli, ısısı ayarlanmalıdır. Civcivler birlikte yaklaşık 240-320 adet olarak yerleştirilmelidir. Kümeste altlık olarak işlenmemiş kaliteli ağaç talaşı kullanılmalı, bu temiz ve kuru olmalıdır. Altlığın kalınlığı yazları 8 cm, kışları da 12 cm kadar olmalıdır. Altlık ıslanmamalı, ıslanırsa her gün değiştirilmelidir.

Kümeste 100 civcive bir suluk, bir palaza 1 cm suluk kenarı olması gerekir. Kümesteki su hattı her zaman dezenfekte edilmelidir. İlk başta civcivlere % 2-5 oranında şekerli su verilmelidir. Bu onların enerji ihtiyacı içindir. Civcivler ilk geldiklerinde 3 gün hassas olur. Bu nedenle içme suyu vitamin ve minerallerle desteklenmelidir. Suluklara her gün 2 defa taze su konulmalıdır. Yemliklerinde de taze yem bulundurmaya özen gösterilmelidir. Yemliklerin kenarları palazların kursaklarına kadar olmalıdır. 4 hafta süreyle civcivlere yem verilmeli, daha sonra palet yeme geçiş yapılmalıdır. 15 güj geçince yeme her bir palaz için 0,5 gr grit karıştırılmalıdır. Bu yemden maksimum fayda sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Hindi bakımı ikinci periyot civcivlerin 7 haftalık olmasından itibaren başlar. Bu kesim dönemine kadar devam eder. Hindiler bu süreçte yemle beslenerek semirtilirler. kesinden önceki ayda ise özel bir yem kullanılarak kesime tam hazır şekle getirilirler. Kesim zamanı dişi hindilerde 16-18 haftalarda, erkek hindilerde ise 22-24 haftalar arasındadır.

Hindiler açık alanda bakılırsa, genellikle bahçelerdeki zararlılarla yani bö]]> Hindi Nasıl Pişirilir https://www.hindi.gen.tr/hindi-nasil-pisirilir.html Tue, 20 Nov 2018 00:09:03 +0000 Hindi nasıl pişirilir, hindi geleneksel olarak daha çok fırında dolması yapılarak pişirilir. Bunun yanında hindi eti parçalara ayrılarak ızgara, sote gibi tariflerde kullanılır. Hatta hindi etini yemeklerde kullanan hanımlarım Hindi nasıl pişirilir, hindi geleneksel olarak daha çok fırında dolması yapılarak pişirilir. Bunun yanında hindi eti parçalara ayrılarak ızgara, sote gibi tariflerde kullanılır. Hatta hindi etini yemeklerde kullanan hanımlarımız da vardır. Son yıllarda hindi etinden yapılan döner, sucuk, salam, sosis gibi yiyeceklerde severek tüketilir. Ancak yılbaşı geldiğinde hindi dolması yapmak, bunu akşam ana yemek olarak sunmak vazgeçilmez bir gelenek haline gelmiştir. Sizlere bu yazımızda lezzetli bir hindi nasıl pişirilir, bunu hindi dolması yaparak anlatmaya çalışacağız. Hepinize kolay gelsin. Mutlaka denemenizi öneririz.

Hindi nasıl pişirilir, gereken malzemeler
 • En az 6-8 kg arası bütün hindi
 • 2 adet patates
 • 1 adet kereviz
 • 8-12 adet arpacık soğan
 • 1 kahve fincanı kuş üzümü
 • 1 kahve fincanı şam fıstığı
 • 1 su bardağı baldo pirinç
 • 1 adet kuru soğan
 • 3-4 adet taze soğan
 • Bir tutam kıyılmış maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 8-10 adet haşlanmış kestane
 • Baharat olarak az tarçın, karabiber ve tuz
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
Hindi etini soslayacağınız malzemeler
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 adet limon rendesi
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
Hindi nasıl pişirilir:

Hazırlıklarınıza erken saatte başlamanızı öneririz. Önce bir kasede bal, sıvı yağ, domates salçası ve limon suyunu karıştırın. Ayıklanmış ve temizlenmiş bütün hindiyi bu sosla her tarafını soslayın. Bu yaptığınız hindi etinin daha lezzetli olmasını sağlayacak, bir anlamda eti marine etmiş oluyorsunuz. Bunu buzdolabında 2-3 saat bekletmelisiniz. Bu arada sizde iç pilavı hazırlamaya başlayın.

Hindi eti normalde çabuk pişmez. Ancak günümüzde hindi pişirme torbaları işimizi kolaylaştırıyor. Yoksa hindiyi önden biraz haşlayarak pişirmeniz gerekecekti. Bir tencerede tereyağının içinde kuru soğan ve taze soğanları ince kıyarak kavurmaya başlayın. Ardından pirinçleri koyarak birlikte kavurun. Sebzeleri küçük doğrayarak başka bir tavada hafif soteleyin. Tercihen küp doğrayabilirsiniz. Bunları da tencereye ilave edin. Haşlanmış kestaneleri ayıklayarak içine atın. Kuş üzümlerini biraz ılık suda bekleterek koyun. En son domates salçasını malzemelerle harmanlayarak, kıyılmış maydanozları ve damak tadınıza göre baharatları ilave edin. Bunların hepsini harmanlayın ve içine yarım su bardağı su koyarak biraz pilav gibi pişirin. İç pilav bir süre dinlendiğinde, dolaba kaldırdığınız hindi de olmuş olacaktır. İç pilavının içine isterseniz hindinin ciğerlerini de küçük doğrayarak ilave edebilirsiniz.

Hindiyi dışarıya çıkarın. İçine hazırladığınız iç pilavı hindinin içine fazla sıkıştırmadan doldurmaya başlayın. Daha sonra hindinin bacaklarını sağlam bir iple sabitleyin. Bu arada fırını 180 dereceye ayarlayıp ısıtın. Fırın torbasının içine biraz un koyarak unlayın. Hindiyi içine yerleştirin. Ağzını torbayla verilen aparatla kapatın. Son olarak torbanın üstünden çatalla 2-3 delik açın. Kızmış fırına tepsiyle birlikte yerleştirin. Hindi bu şekilde fırında en az 1,5-2 saat içinde pişer. Fırınınız turbo olursa işlem süresi kısalabilir. Üzeri nar gibi olduğunda, hindi dolmasını dışarıya çıkarın. Hindiyi servis tabağına alarak, masada sunum yapabilirsiniz. Hindi nasıl pişirilir, sizlere anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Afiyet olsun.
]]>
Hindi Çiftliği https://www.hindi.gen.tr/hindi-ciftligi.html Tue, 20 Nov 2018 23:40:15 +0000 Hindi çiftliği, kurmak için önceden tasarlanmış geniş  temiz bir alan ve yetiştirilecek hindi sayısına göre her bir hindi için 1x1 metre kare ye ihtiyaç vardır. Kümes içerisine ihtiyaca göre talaş, saman veya kuru ot,Asma Hindi çiftliği, kurmak için önceden tasarlanmış geniş  temiz bir alan ve yetiştirilecek hindi sayısına göre her bir hindi için 1x1 metre kare ye ihtiyaç vardır. Kümes içerisine ihtiyaca göre talaş, saman veya kuru ot,Asma yemlik ve su kapları (kümes hayvanları ) için olandan, hindi kafeslerine ihtiyaç vardır. Yapılacak kümes plan ve projeli olmalı, soğuktan, sıcaktan ve nemden özellikle de rüzgardan korunaklı olmalıdır. Bu aşamadan sonra ne tür hindi yetiştirileceğine karar verilerek güvenilir firmalardan hindi civcivi temin edilmelidir. Kümese alınan hindi civcivlerin dişi olanlar üç dört ayda 8-9 kiloya kadar, erkek hindi civcivler ise dört beş ayda 17-18 kiloya kadar gelişir ve büyürler. Hindileri kesim aşamasına  geldiğinde,  kesime göndermeniz veya satmanız gerekecektir. Aksi takdirde fazladan yem yedirmiş olursunuz. Elinizde kaldığı sürece kar oranı düşecektir. Bu sebepten dolayı hindiler kesim aşamasına gelmeden önce satabileceğiniz firmalarla ön sözleşme yapmakta yarar vardır.     

Türkiye'de Hindi eti tüketimi,
Hindi eti protein ve mineral bakımından zengin düşük yağ oranıyla insan vücudunun dostudur. Hindi etinde bulunan çinko bağışıklık sistemini güçlendirir,vücuttaki yaraların iyileşmesine etki eder. Hindi etinde ayrıca fosfor, magnezyum ve demir bulunur. Bu sebep ten dolayıdır ki  hindi eti insan vücuduna oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.  Diğer kanatlı hayvanlara nazaran daha sağlıklı olmasına rağmen, Türkiye de tüketimi Avrupa ülkelerine nazaran çok düşüktür. Türkiye'de hindi eti yeme alışkanlığı teşvik edilmemiştir. Türkiye'de büyük çapta hindi üretimi  üç beş şehirle sınırlıdır.Ağırlıklı olarak, İstanbul, İzmir, Bolu, Balıkesir, Manisa, Eskişehir, bu şehirlerimizde belli başlı büyük çiftlikler vardır.2000 li yıllardan sonra devlet teşvik ve kredi desteklemeleriyle hindi yetiştiriciliği gelişmeye ve her bölgede hindi çiftliklerinin kurulması hızlanmıştır.

Hindi Çiftliği Devlet Desteği, 
Hindi çiftliği kurmak isteyen vatandaşlara,  şartları yerine getirdikten sonra ziraat bankasına müracaat etmeleri halinde kanatlı hayvan yetiştiriliciliği kredisi olarak çok düşük faizli  kredi alabilirler. 5000 adet ve üzeri hindi yetiştirenler içinde faizsiz kredi kullanma imkanı sunmaktadır. Ayrıca Tarım ve Kırsal Kalkınmayı destekleme Kurumunun belirlediği iller kırsalında bulunuyorsanız, hibe de alabilirsiniz.İkinci bir müracaat merci ise KOSGEB hindi yetiştiriciliği devlet desteği imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bunun için girişimcilik sertifikanız olması lazım.
]]>
Hindi Bağı https://www.hindi.gen.tr/hindi-bagi.html Wed, 21 Nov 2018 16:21:13 +0000 Hindi Bağı, bitkisi bileşikgiller familyasındandır. Boyu bir metreye kadar uzayabilen hindi bağının üzeri ince tüylerle kaplıdır ve içi boş dallara yarılan sert yapılı bir gövdeye sahiptir. Bu bitki bazen hazira Hindi Bağı, bitkisi bileşikgiller familyasındandır. Boyu bir metreye kadar uzayabilen hindi bağının üzeri ince tüylerle kaplıdır ve içi boş dallara yarılan sert yapılı bir gövdeye sahiptir. Bu bitki bazen haziran – eylül aylarında mor renkli taç yapraklar ile çiçekler açar. Hindi bağı bitkisi döktüğü tohumları ile çoğalır. Hindi bağı bitkisinin en önemli özelliğinden birisi de Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde kendiliğinden yetişir.

Hindi Bağı Bitkisinin Faydaları

Hindi bağı bitkisi baharat olarak kullanılabilir. Baharat özelliği sayesinde iştah açıcı özelliği vardır. Ayrıca hindi bağı hazmı kolaylaştırır. Bu bitki özellikle romatizma yüzünden olan kemik ağrılarını geçirmesinde etkin rol oynar ancak ağrıların geçmesin için uzun süre ve de düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Bu şekilde düzenli bir şekilde kullanılırsa ağrıları geçirmesinin yanı sıra kemiklerde hareket kabiliyetini arttırır.

Hindi bağı bitkisinin faydalarından birisi de kırışıklıkları engellemesidir. Hindi bağı bitkisi hücrelerin yenilenmesinde etkin rol üstlenerek yaşlanmanın etkilerini yavaşlatarak önlemeye yardımcı olur. Egzama benzeri bazı cilt rahatsızlıklarında hücre yenileme özelliği sayesinde etkilidir. Ayrıca deri kaşıntılarına karşı etkin bir çözümdür. Yine ciltte çıkabilen sivilce, akne ya da oluşabilen bazı lekelerin geçmesi için hindi bağı bitkisinin suyu sıkılarak içilir ve de sıkıldıktan sonra kalan posası sivilce ya da akne çıkan yerlere sürülür.

Hindi bağı bitkisinin bir diğer yararı da saçları kuvvetlendirerek saçların dökülmesini engeller. Halk arasında güneyik olarak adlandırılan hindi bağı bitkisi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Hindi bağı bitkisinin en önemli yararlarından birisi de karaciğer organına çok yararlı olmasıdır. Karaciğerinizin sağlıklı olması ya da karaciğer hastalıklarını iyileştirilmesinde çok önemli ve etkin bir rol oynar. Bu yüzden eğer karaciğer ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa bu mucizevi bitkiden bol bol tüketmelisiniz. Bu bitki halsizliğe karşı etkili, vücudun direncini arttırıcı, ateş düşürücü ve de safra kesesinin oluşturduğu hastalıklara karşı koruyucu özellikler göstermesinin yanı sıra kalbe de iyi gelir. Ayrıca dişleri de kuvvetlendirir.

Bu mucizevi bitkinin saymakla bitmeyecek faydalarından birisi de seker hastalığına karşı etkili ve de rahatlatıcı etkisi olmasıdır. Hindi bağını düzenli olarak tüketirseniz şeker hastalığının zararlı etkilerinden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Hindi bağı bitkisi sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı da etkilidir. Bağırsakları yumuşatarak kabızlığa karşı etkili olur. Mide sindirimine yardımcı olur. Ayrıca gaz ve idrar söktürücü özelliği de vardır bu bitkinin. Hindi bağının başka bir faydası da safra kesesi taşının büyümesini önlemesidir.

Nasıl Tüketilir

Bu bitkinin pek çok tüketim sekli vardır. Bunlardan en yaygın olanı hindi bağını çiçekleriyle beraber iyice bir yıkadıktan sonra çiçekli kısmını ayıklayıp direk tüketmektir. Tadı kıvırcık marulu andıran hindi bağından günde 5-6 dal tüketmek çok yararlıdır.  Bu bitkinin bir diğer kullanım şekli çayını yapmaktır. Ayrıca bu bitki salatalarda kullanılabileceği gibi baharat haline getirilerek her yemekte tüketilebilir.

Her şey de olduğu gibi bu bitkide çok tüketildiğinde bazı zararlara yol açabilir. Özellikle çok tüketimi dalağa bir zarar verebilir.  Ancak bu zararları sirke ya da bal tüketerek önleyebilirsiniz. Ancak en iyisi bu bitkiyi de diğer her şey gibi fazla tüketmemektir. 

]]>
Hindi Yemekleri https://www.hindi.gen.tr/hindi-yemekleri.html Wed, 21 Nov 2018 21:47:54 +0000 Hindi yemekleri, tavuksular takımının, sülüngiller ailesine ait olan hindi, özellikle yılbaşının vazgeçilmez yemeğindendir. Yılbaşıyla özdeşleşmiş olan hindi birçok çeşit yemek yapımında kullanılabilir. Tavuk etin Hindi yemekleri, tavuksular takımının, sülüngiller ailesine ait olan hindi, özellikle yılbaşının vazgeçilmez yemeğindendir. Yılbaşıyla özdeşleşmiş olan hindi birçok çeşit yemek yapımında kullanılabilir. Tavuk etine nazaran daha yağlıdır. Hindi eti, antioksidan bakımından zengin içeriğe sahiptir ve bu özelliğinden dolayı vücutta birçok faydası vardır. Hindi eti, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yaşlanmayı önleyici etkisi vardır. Hindi yemekleri özel günlerin vazgeçilmezi olabilir. Misafirleriniz için hazırlayabileceğiniz hindi yemekleri tariflerine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Hindi yemekleri

Hindi kavurma için gerekli malzemeler
 • Yarım kilo hindi eti
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 2 tane sivribiber
 • Yarım çorba kaşığı kimyon
 • Yarım çorba kaşığı kırmızı pul biber
 • Yarım çorba kaşığı köri
 • Yarım çorba kaşığı kekik
 • Karabiber ve tuz
 • 3 çorba kaşığı sıvıyağ
Hindi kavurma yapımı

Hindi eti bol suyla yıkanarak süzülür. Süzülen et kuşbaşı şeklinde doğranır. Kuru soğan ve yeşilbiber de ufak ufak doğranır. Uygun bir tavanın içine doğranan hindi eti alınır. Tavanın kapağı kapatılarak, hindi eti bıraktığı suyu çekene kadar kavrulur. Daha sonra üzerine sıvıyağ, doğranan kuru soğan ve biber eklenip, kavurmaya devam edilir. Hindi eti istenilen yumuşaklığa ulaştıktan sonra üzerine baharatlar ve tuz ilave edilir. Baharatlarla birlikte birkaç dakika kadar daha kavrularak hindi kavurma ocaktan alınır. Hindi kavurma bulgur ya da pirinç pilavıyla servis yapılabilir. Afiyet olsun.

Hindi sote için gerekli malzemeler
 • 500 gram hindi göğüs eti
 • 1 adet kırmızı biber
 • 1 adet sivri biber
 • 1 adet orta büyüklükte kuru soğan
 • 3 tane domates
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • 3 diş sarımsak
 • 3 yemek kaşığı sıvıyağ
 • Karabiber, kırmızı pul biber, kekik ve tuz
Hindi sote yapımı

Hindi eti küp küp doğranır. Tavaya sıvıyağ eklenip kızdırılır. Doğranan etler kızgın yağda 5 dakika kadar sotelenir. Ardından ocak kısılarak hindi eti saldığı suyu çekene kadar kavrulur. Kuru soğan küp küp doğranır. Aynı şekilde domatesin kabukları soyulup küp şeklinde doğranır. Kırmızı biberin çekirdekleri ayıklanarak ufak ufak doğranır. Yeşil biber doğranır. Hindi eti bıraktığı suyu çekince doğranan sebzeler etin üzerine eklenir. Kısık ateşte kavurmaya devam edilir. Sarımsaklar soyularak tencerenin içine rendelenir. Hindi sotenin baharatları ve tuzu da eklenip, etler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Afiyet olsun.

Fırında hindi için gerekli malzemeler
 • 1 tane tüm hindi
 • 6 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 3 diş sarımsak
 • 2 tane orta boy kuru soğan
 • 1 tane havuç
 • Tuz
Fırında hindi yapımı

Tüm hindi bol suyla iyice yıkanır. Tütsüleme gerekiyorsa ocakta tütsüleme işlemi yapılır. Hindinin ayak kısmı gerisine geçirilir ve büyükçe bir tencerenin içine alınır. Tencereye sıvıyağı ve dört parçaya bölünmüş kuru soğan eklenir. Havuçların kabukları soyularak parçalanır ve tencereye ilave edilir. Sarımsak ve tuz ve 2 bardak kadar su eklenerek hindi ocağa alınır. Ocakta 15 dakika kadar kaynatılan hindi suyun içinden alınarak fırın kabına yerleştirilir. Hindi suyundan bir kepçeye yakın alıp hindinin üzerine dökülür. Fırın önceden 200-250 derece arası ısıtılır ve hindi kızgın fırına verilir. Hindinin altı üstü eşit şekilde kızarıp, yumuşayıncaya kadar fırınlanır. Fırında hindi suyunu çektiğinde yağlı suyunda ara ara eklenebilir. Fırında kızaran hindi ister tüm olarak ister, parçalanarak servis tabağına alınır. Haşlanan sebzelerle servis tabağı süslenip, hindi servise sunulabilir. Afiyet olsun.
]]>
Hindi https://www.hindi.gen.tr/hindi.html Thu, 22 Nov 2018 19:39:42 +0000 Hindi, tavuksular takımından olan sülüngiller familyasının alt familyasını oluşturur. Keşfi Amerika'ya ilk gelenler tarafından yapılmış, Avrupa'ya geçişi 17. yüzyılın başlarında olmuştur. Eti için yetiştirilen kümes ha Hindi, tavuksular takımından olan sülüngiller familyasının alt familyasını oluşturur. Keşfi Amerika'ya ilk gelenler tarafından yapılmış, Avrupa'ya geçişi 17. yüzyılın başlarında olmuştur. Eti için yetiştirilen kümes hayvanı olarak bilinirler. Hindi genel olarak iki türdedir. Doğu ve Güney Amerika kökenli olan türleri 1 metreye kadar boylanır. Meksika kökenli olan türü ise, diğerinden belirgin oranda küçük olur. Eski ve yeni dünya kıtalarında yabani ve evcil türleri yaşamaktadır. Genel olarak hindi özellikle baş ve boyun bölgesi çıplak, tüyleri koyu kahve ve parıltılıdır. Erkek hindi tavus kuşu gibi kabarır. Evcil olan türlerinin anavatanı Meksika'dır. 

Tüm evcil hindilerin atası olan Kuzey Amerika hindisi ormanlarda yaşam sürer. Ehlileştirilmeleri Amerika'nın keşfinden önce Meksika'da yaşayan Aztekler tarafından yapılmıştır. İspanyollar 16. yüzyılda Amerika'dan Osmanlı hakimiyetindeki yerlere getirilmiş ve Avrupa'ya buralardan yayılmıştır. Yüksek dalları olan ağaçlara tünerler. Dişiler yumurtalarını ayaklarıyla eşeledikleri çukurların içine yapar. Beslenmelerinde meyve, böcek, tane, kök, kurbağa gibi yiyecekleri tercih ederler. Eğer herhangi bir şekilde ürkerlerse, hızları saatte 90 km hıza ulaşabilir, 1,5 km kadar uçabilirler.

Diğer tür olan hindiler sadece Meksika'da, Honduras, Yukatan, Guatemala'da bulunan ormanlarda yabani yaşam sürer. Bu tür hindilerin büyüklüğü en fazla 9 kg kadar olur. Baş ve boyun kısımları gök mavi renginde, tüyleri de yeşilimsi gri renkte olur. Kuyruklarındaki tüyler beyaz renkte, üzeri madeni parıltılı olarak kırmızı, siyah, yeşil benekli desende olur. Alın kısmı etli ibikli olan yeri kanla dolup kabarır. Erkek hindilerde bu özellik daha belirgin şekildedir. Vücudundaki tüyle kahverengi olup, yeşilimsi, bronz renkte parıldar. Kuyruklarında 18 telek bulunur. Erkek hindi kızdığı zaman ya da dişiye kur yapacağı zaman aynı tavus kuşunun yaptığı gibi kabarır. Kuyruklarını yelpaze gibi açarak, kanat uçlarıyla yerlere kadar değer.

Hindi
Hindi kurulan çiftliklerde beslenir. Damızlık olan hindi sürüleri içinde bir erkek hindiye 15-18 adet dişi hindi düşer. Dişi hindiler daha ılımlı olmasına rağmen, erkek hindiler daha kavgacı olur. Hindi eti oldukça lezzetli ve tercih edilen ettir. Yetişmiş bir hindi yaklaşık 25 kg kadar olur. Evcilleşen hindiler beyaz, siyah, tunç, sarı gibi renklerine göre ayrılır.

Hindiler Şubat ayı geldiğinde yumurtlamaya başlar. Sağlıklı bir dişi hindi yılda 30-50 arasında yumurta yapar. Yumurtalar kirli beyaz renkte olup, üzerlerinde kahverengi benekler olur. Ağırlıkları 70-80 gramdır. Kuluçka süresi 28 gün olup, her hindi 15-20 yumurta ile kuluçkaya yatabilir. Hindi yavruları çıktığında, bakımları biraz özen ister. Eğer yemlerine dikkat edilmez ise çoğu telef olabilir. Ayrıca soğuklara karşı da hassas yapıdadırlar. Yağmur altında kalırlarsa yaşayamazlar. Sakal ve ibikleri 3 ayda çıkar ve bu süreçten sonra dirençleri artar. Satışa sunulmaları 26 haftayı bulur. Yumurtlamaları ise, 8-9 aylıkken gerçekleşir. Hindi oldukça ses çıkaran, kavgacı bir canlıdır. Ancak eti oldukça değerlidir.
]]>
Dişi Hindi https://www.hindi.gen.tr/disi-hindi.html Fri, 23 Nov 2018 19:19:40 +0000 Dişi Hindi, Sülüngiller ailesinden olan hindi, evcil ve yabani olarak yaşayan, eski ve dünya kıtalarında bulunan bir hayvan türüdür. Baş ve boyun kısmı tüysüzdür. Tüylerinin rengi kahverengi ve parıltılara sahiptir. Erkek Dişi Hindi, Sülüngiller ailesinden olan hindi, evcil ve yabani olarak yaşayan, eski ve dünya kıtalarında bulunan bir hayvan türüdür. Baş ve boyun kısmı tüysüzdür. Tüylerinin rengi kahverengi ve parıltılara sahiptir. Erkek hindi kabarmasıyla ünlüdür. En çok Meksika da görülür. Benekli cinsi de vardır. Boyun kısmı mavimsi yada kırmızıdır. Başında ibiği vardır.Sinirlenince kanla dolar. Türkiye'ye Osmanlı döneminde Amerikalılar tarafından getirilmiş ondan hindinin, sonra dağıtımı başlamış ve tanınmaya başlanmıştır. 

Ağaçların yüksek yerlerine yerleşen hindilerin, dişileri yerlere çukurlar kazar ve burada yumurtlarlar. Meyve, küçük otlar, tahıl taneleri ve böcek yakalayarak beslenirler. Dişi hindiler sakin bir yapıya sahiptir. Erkek hindiler ise dişi hindilere yaklaşınca kabarır, kuyruğu yelpaze şeklinde açılır. Dişi hindilerin kuluçka dönemi 28 gün kadardır. Kış aylarında yumurtlamaya başlarlar. Her dişinin altına 15 e yakın yumurta konulabilir. Yumurtaları kirli beyaz renkte, kahverengimsi beneklidir. Dişi HindiEn fazla 90 gr ağırlığa sahiptir. Yavruların iyi bir bakıma ihtiyaçları vardır. Soğuğa karşı dirençsizdirler. Tüm hindilerin kırmızı renge karşı asabiyeti vardır. Kırmızı gördüklerinde oldukça sinirlenir ve gürültü yaparlar. Hindi eti sağlık açısından da oldukça besleyici bir yapıya sahiptir. Diğer etlere göre daha fazla proteine sahiptir ve yağı az olduğu için kolesterolü yükseltmez.

Dişi hindi eti daha çabuk piştiği için, haşlanmaya daha uygun bir ettir. Hindi alınırken de buna dikkat edilmesi gerekir.
]]>
Fırında Hindi Sosu https://www.hindi.gen.tr/firinda-hindi-sosu.html Sat, 24 Nov 2018 09:28:04 +0000 Fırında hindi sosu tarifi hindi etine çok yakışıyor. Fırında piştiği için çok hafif oluyor. Hindi sosunu hindi etinin üzerine ilave edince çok güzel oluyor. Pilavın yanına çok yakışıor. Etler yumuşacık loku Fırında hindi sosu tarifi hindi etine çok yakışıyor. Fırında piştiği için çok hafif oluyor. Hindi sosunu hindi etinin üzerine ilave edince çok güzel oluyor. Pilavın yanına çok yakışıor. Etler yumuşacık lokum gibi oluyor. Misafirlerinize ikram edeceğiniz çok güzel bir yemektir. Türk mutfağının vazgeçilmez tat larındandır. Fırında hindi sosu ile yüksek vitamin, minaral ve protein içeriyor. Bol miktarda B, B1, B6 vitaminleri içeriyor. Ayrıca çinko ve potasyum bulunuyor. Kalp hastalıklara ve kansere karşı vücudun direncini artırıyor. Hindi etinde bulunan vitaminler ve minaraller bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Hindi eti soğuk kış aylarında direnci çok fazla artıyor. Herkesin severek yediği bir yemektir. Pilavla bereber yendiğinde hem tok tutar hem de enerji verir. Çocuklar içinde çok sağlıklı bir yemektir.

Fırında hindi sosunun malzemeleri:
 • 1 kg hindi but,
 • 2 çorba kaşığı domates salçası,
 • 3  tane orta boy domates,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 tane orta boy soğan,
 • 3 tane yeşil biber,
 • Biraz sıvı yağ,
 • Biraz su,
 • Biraz tuz,
 • Karabiber
Fırında hindi sosunun yapılışı:

İlk önce hindi butlarını yıkayalım ve süzdürelim. Sonra etlerimizi dilimleyip fırın tepsisine koyalım. Üzerine çok az sıvıyağ gezdirip tuz, karabiber, kekik ve parçalanmış defne yaprağını yavaş yavaş serpiyoruz. Sonra üzerine önce yağlı kağıt ve sonra folyo ile güzelce kapatalım. Fırınımızı  önceden 180 dereceye ayarlayalım ve fırına verip pişirelim.

Fırında Hindi Sosu
Sosu için: Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğrayalım. Tencereye sıvıyağı koyarak soğanı ve sarımsağı soteleyelim. Salçasını ilave edip karıştıralım. Sıcak suyu yavaş yavaş ilave edelim. Tuzunu da ilave edelim. Sonra da  kaynamaya bırakalım. Domatesleri dilimleyelim. Biberleri de iri iri dilimleyelim ve sonra hindi etinin pişmesine yakın fırından çıkarıp üzerine  domates ve biber dilimi  yerleştirelim. Pilavı için, tencereye sıvı yağ koyalım. Pirinci iyice yıkayıp, süzerek tencereye koyup kavuralım. İyice kavurduğumuz pirincin üzerine sıcak suyunu ekleyelim. Sonra et suyunu ve tuzunu da atalım ve iyice karıştıralım. Tencerenin kapağını kapatarak pişirmeye bırakalım. İsteğe göre pilavı ters çeviripde servis yapabilirsiniz. Pişen hindi etlerini pilavın etrafına dizelim. Tepside kalan sosun üzerine gezdirelim ve servis yapalım. Afiyet olsun...
]]>
Hindi Pişirme https://www.hindi.gen.tr/hindi-pisirme.html Sun, 25 Nov 2018 05:15:29 +0000 Hindi Pişirme, Yeni yıl yaklaşırken, evde davet verecek olanları ise hindiyi nasıl daha güzel bir şekilde pişirmenin telaşı sarmaya başladı. Hindi pişirmek, zor olduğu varsayılan olaylardan birisidir. Oysa mutfak uzmanlarına Hindi Pişirme, Yeni yıl yaklaşırken, evde davet verecek olanları ise hindiyi nasıl daha güzel bir şekilde pişirmenin telaşı sarmaya başladı. Hindi pişirmek, zor olduğu varsayılan olaylardan birisidir. Oysa mutfak uzmanlarına göre bu iş hiç de zor değil, yalnızca bazı hususlara dikkat etmek lazım. İlk olarak daha önce mutlu mutfaklara konuk olan Executive Chef Cavit Ünal’ın kelimelerine kulak vermek lazım. Daha sonra da hindi pişirmeyle ilgili genel püf noktalarına bir göz atalım. 

Eskiden hindilerin kayış şeklinde pişirildiğini fakat artık birden fazla insanın hindi pişirmeyi öğrendiğini söyleyen Cavit Ünal, Ben evde hindi pişirecek hanımlara, ilk önce hindiyi haşlamalarını tavsiye ediyor. Çünkü evdeki hiçbir fırın, hindiyi iyi bir şekilde pişiremez. Haşlanmış hindinin üstüne yoğurt yada krema bazlı bir sos sürülür ve ardından fırınlanır. Hindinin kötü olan kokusunu almak için de patates ve kereviz sapı konulur. Ayrıca hindiyi fırından çıkarmadan beş dakika önce yarım limon suyu sıkılır ve bu şekilde tepsinin kokusu alınır.

Uzmanların tavsiye ettiği öbür püf noktaları ise, hindi pişirilmeden önce zeytinyağı, sirke, limon suyu, tuz, biber ve baharatlar ile marine yapılırsa daha lezzetli olur. Böyle bir karışımda hindinin buzdolabında 2 güne kadar bekletilmesi mümkündür. Hindi eti bıçak ile delinerek içerisine biberiye, defne yaprağı koyulabilir. Fırınlama dan önce tepsiye konulacak havuç, kuru soğan, sarımsak, kök kereviz hindiye lezzet verir.  Hindiyi içerisine çeşitli malzemeler konularak pişirmek isteniliyorsa malzemeleri doldurulmasının ardından sağlam olan bir iplikte hindinin gövdesini dikilir ve ayakları da birbirine bağlanır. İç malzemeleri pişirilmeden hemen önce konulması gerekir. Yarım saatten çok bekletilirse içerisinde bakteri oluşmasına sebep olunur. 

Hindinin üstü iyi bir şekilde kızarmış ve özel olarak tatlanmış olsun isterseniz, pişme zamanı bitmeden 15 dakika önce 3 ve 4 yemek kaşığı kadar balı ılık su ile inceltilir ve fırça ile hindinin üstüne sürülür. Parlak, nar ve özel lezzetli bir hindiniz olsun.  Hindinin daha iyi bir şekilde kızarması için pişirme işleminin son 1 saatinde tereyağı da sürülebilir. Hindinin pişirileceği kabın büyüklüğü de önemlidir. Hindi kaba konduğu zaman etrafında 5 ile 7 ve 8 santim boşluk bırakılmalıdır. 

Hindi Pişirme

Pişerken kurumaması için fırına ayrı bir tepsi içerisinde su konulur ve bu suyu bütün pişme zamanı boyunca kontrol edilir ve bittikçe su konulur. Hindiyi donmuş olan bir durumda alınmışsa pişirmeden önce tamamen çözülmüş olmasına dikkat edilir. Pişirme işleminin ilk 1 saatinde hindinin üstünü alüminyum folyo ile kaplayıp daha sonra folyoyu alıp hindinin kızarmasını yada tam tersine pişirme işleminin son 1 saatinde folyo ile kaplayıp iç bölümlerin daha iyi pişmesini sağlanabilir. 

Pişen hindiyi 30 dakika kadar oda sıcaklığında bekletilir. Bu bekleme zamanı boyunca hindi bıraktığı suyu geri çekecek ve daha kolay bir şekilde servis yapılır duruma gelecektir. Hindi pişirilen fırının ısısı 160 dereceden düşük olmamalıdır.  Boyutundan pişirildiği fırının markasına kadar oldukça fazla faktör hindinin pişme zamanını etkileyebilir. Genel bazı pişirme zamanları söz konusu, bunlara uymakta yarar vardır. Örneğin 2 ve 4 buçuk kilo arasında bulunan hindiler 2 ve 3 saatte, 5 ve 7 buçuk kilo arasındakiler 3 ve 4 saatte, 8 ve 12 buçuk kilo arasındakiler 4 ve 5 saatte pişer. Fakat hindinin pişip pişmediğini kanadını tutarak da kontrol edebilirsiniz. Kemiği kolay bir şeklide ayrılıyorsa pişmiş demektir. 

]]>
Hindi Sarma https://www.hindi.gen.tr/hindi-sarma.html Mon, 26 Nov 2018 01:10:24 +0000 Hindi sarma, özel davet yemekleri için yapılabilecek güzel bir yemek çeşididir. Hindi sarma yemeğini arzu ederseniz tavuk eti ile de yapabilirsiniz. Ancak hindi eti tavuk etine göre daha besleyicidir ve besin değeri daha yükse Hindi sarma, özel davet yemekleri için yapılabilecek güzel bir yemek çeşididir. Hindi sarma yemeğini arzu ederseniz tavuk eti ile de yapabilirsiniz. Ancak hindi eti tavuk etine göre daha besleyicidir ve besin değeri daha yüksektir. Hindi sarma, hindi etinin but kısmından yapılmaktadır. Hindi etinin en leziz kısmı olan but tarafı, yumuşak yapıda olup yağ oranı da göğüs kısmına göre ibraz daha fazladır.

Hindi Sarma İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 tane bütün but (kemiksiz ve hafif ezilmiş)
 • Bir avuç arpacık soğan
 • 1 tane dolmalık sarı biber
 • Yeteri kadar tuz
 • 500 gr ıspanak
 • 4 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 fiske karabiber
 • 1 şeker kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 dolmalık kırmızıbiber
 • 8 diş sarımsak

Hindi Sarma Hazırlanışı

Yanmaz bir tavanın içerisine sıvı yağ ilavesi yapıp ısıtın. Arpacık soğanların kabuklarını soyun ve ortadan ikiye kesin. Yağın içerisine soğanları ilave edip kavurmaya başlayın. Sarımsakların kabuklarını soyun ve soğanların yanına ilave edip karıştırın. Ispanakları iyi bir şekilde temizleyin ve yıkayın. Bol suda yıkanmış olan ıspanakları ince şekilde doğrayın. Biberleri de temizleyip yıkadıktan sonra minik küp şekilde doğrayın ve soğanların yanına ilave edip karıştırın.

Hindi Sarma

Yıkanmış olan ıspanakları biberler yumuşadıktan sonra tavanın içerisine ilave edin. Ispanakları suyunu çekene dek kavurun. Ispanaklar kendi suyunu verip çekince hazırlanmış olan harcın içerisine tuz ve baharat ilavesi yapın. Bütün malzemeleri ilave edilen harcı bir güzel karıştırın.

Ezilmiş ve yaprak gibi açılmış olan hindi etinden bir parça tezgahın üzerine alın. Etin bir kenarına hazırlanmış olan ıspanaklı harçtan ilave edin. Hindi etinin harçlı olan yerinden başlayıp dikkatli bir şekilde rulo olacak biçimde sarın. Sarılan hindi sarmaları yağlanmış fırın tepsisinin içerisine yerleştirin. Diğer kalan etleri de aynı şekilde sarın ve fırın tepsisinin üzerine alın. Eğer hindi etinin kenarları sarıldığında açık kalıyor ise mutfak da kullanılan fırın ipi ile dikin.

Fırının ayarını yaklaşık 185-190 dereceye getirin. Hindi sarmaların her tarafları nar gibi kızarana dek fırında pişirin. Kızaran etlerin üzerine bir folyo kapatın ve fırının ayarını 170 dereceye düşürüp bu şekilde yarım saat kadar pişirin. Verilen sürenin ardından hindi sarma yemeğini kontrol edin ve etler yumuşamış ise servis tabaklarına alıp sunum yapın. Sıcak olarak sunum yapılan hindi sarma yemeğinin yanına sadece salata veya pirin. Pilavı hazırlayabilirsiniz. Doyurucu özelliği fazla olduğu için ekstradan yanına yemek yapmanıza gerek yoktur. Afiyet olsun. 

]]>
Hindi Pirzola https://www.hindi.gen.tr/hindi-pirzola.html Mon, 26 Nov 2018 07:52:39 +0000 Hindi Pirzola, Hindinin bütün lezzetinin yanında, pirzolası, butu gibi yapılabilecek farklı enfes tarifleri de var.Hindi eti sağlıklı ve lezzetli olduğu için artık çokça tercih edilmekte ve denenmekte olan bir et çeşiti. Benimd Hindi Pirzola, Hindinin bütün lezzetinin yanında, pirzolası, butu gibi yapılabilecek farklı enfes tarifleri de var.Hindi eti sağlıklı ve lezzetli olduğu için artık çokça tercih edilmekte ve denenmekte olan bir et çeşiti. Benimde severek yaptığım hindi pirzola tarifini sizinle de paylaşmak istedim. Yaptığınızda hem görüntü hem de lezzet olarak memnun kalacaksınız. 

Malzemeler
 •  6 parça kemiksiz pirzola
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • 1 çay kaşığı köri
 • 1 çay kaşığı kekik
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 3 diş sarımsak
Hindi PirzolaYapılışı: Öncelikle pirzolaları suya temizde yıkıyoruz. Daha sonra geniş bir kase alıp içine yoğurt, sıvıyağ, salça, sarımsak ve baharatları karıştırıyoruz. Sarımsakları rende yapıp ya da ezip koyabiliriz. Bütün malzemeleri karıştırıp biraz dinlendiriyoruz. Daha sonra hindi pirzolalarını geniş bir tepsiye alıp eşit miktarda sürüyoruz. Ne kadar bol sürersek o kadar kızaracak ve lezzetli olacaktır. Bütün sosu pirzolalara yedirdikten sonra fırın poşetine koyup buzdolabına atıyoruz. Buzdolabından en az 3-4 saat bekletiyoruz. Çıkardıktan sonra fırına atıp nar gibi olana kadar pişiriyoruz. Ben bu tarifi hindi pirzolası ile tercih ediyorum çünkü çok daha lezzetli oluyor.  Ama siz dilerseniz hindi budu ile de ay nı tarifi yapabilirsiniz. Ve ya isteğe göre farklı baharatlar ekleyebilirsiniz. İsteyen zeytinyağı ile de marine edebilir.

İster pilavla servis edebilirsiniz. İsterseniz de sadece bir çorba ve yeşil salata ile. Bu sağlıklı ve enfes lezzetli hindi pirzolası tarifini sizinde denemenizi rahatça tavsiye edebilirim. Afiyet olsun.
]]>
Fırında Hindi Dolma https://www.hindi.gen.tr/firinda-hindi-dolma.html Mon, 26 Nov 2018 14:12:31 +0000 Fırında Hindi DolmasıFırın yemekleri kızartma ve diğer tencere yemeklerine göre daha çok tercih edilmektedir. Fırında yapılan ve biraz zaman alıcı olan yemeklerden biri de fırında hindi dolmasıdır. Özellikle Fırında Hindi Dolması
Fırın yemekleri kızartma ve diğer tencere yemeklerine göre daha çok tercih edilmektedir. Fırında yapılan ve biraz zaman alıcı olan yemeklerden biri de fırında hindi dolmasıdır. Özellikle ev hanımları özel günlerde bu yemeği tercih etmektedir. Fırında hindi yemeği çok lezzetlidir. Bütün yaş grupları tarafından tercih edilen fırında hindi yemeği ustalık isteyen tarifler arasında yer almaktadır.  Fırında hindi dolamasının tarifi şu şekildedir; 

Malzeme Listesi
 • 1 adet büyük boy hindi
 • 1 su bardağı süt
 • yarım adet limon 
 • 1 çorba kaşığı biber salçası
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı 
 • 3 diş orta boy sarımsak 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
Pilav için Malzemeler;
 • 2 adet orta boy yemeklik soğan 
 • 2,5 su bardağı pilavlık pirinç
 • 400 gram hindi veya tavuk ciğeri
 • 30 gram dolmalık fıstık
 • yarım demet ince kıyılmış dereotu
 • 3 çorba kaşığı tereyağ
 • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
 • Bir miktar su 
 • 1 tatlı kaşığı yenibahar
 • yarım limon
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kuru üzüm
 • 1 tatlı kaşığı badem içi
Fırında Hindi Dolma
Hazırlanışı; Fırında hindi dolması için öncelikle sosu hazırlayarak başlayın. Sosu için derin bir kabın içine süt, zeytin yağı, salça, ezilmiş sarımsak, tuz ve karabiber ekleyerek karıştırın. Daha sonra hindiyi limon ile iyice yoğurun. Hindiye limonu sürdükten  sonra hazırladığınız sosu hindinin her yerine gelecek şekilde sürün. Sosun hepsini kullandıktan sonra hindiyi streç film ile kapatın. Hindiyi streçledikten sonra dinlenmesi için buzdolabına koyun. Yaklaşık 3-4 saat buzdolabında bekletin. Hindi buzdolabında dinlenirken sizde pilavı için pirinçleri yıkayın  üzerine bir miktar sıcak su ekleyin. Ortalama 20 dakika pirinçleri sıcak suyun içinde bekletin. Daha sonra orta boy tencerenin içine 2 çorba kaşığı tereyağı ile sıvı yağı ilave ederek ısıtın. Yağ ısınınca yemeklik doğradığınız soğanları ilave edin. Soğanlar kavrulunca küçük küçük tavla zarı boyutunda doğradığınız ciğer ilave ederek karıştırın. Daha sonra dolmalık fıstığı, bademleri ve üzümü ilave ederek bütün malzemeleri karıştırın. Daha sonra sıcak su da beklettiğiniz pirinçleri süzün ve tencerenin içine ilave ederek kavurmaya başlayın.  Pirinçleri kavurduktan sonra 2 su bardağı suyu ilave edin.  Suyunu da ilave ettikten sonra tuz ve baharatlarını da ilave ederek pişirmeye bırakın. Pilavı suyu çekinceye kadar pişirin. Pilavın çok pişmesine gerek yok. Suyu çeken pilavı ocaktan aldıktan sonra üzerine maydanoz ve dereotunu ilave edin. Böylece fırın da hindi dolması için kullanacağınız iç pilavınız hazır olacaktır. Pilavı hazırladıktan sonra buzdolabından çıkardığınız hindinin içine pilavı doldurun.  Doldurduktan sonra hindiyi geniş bir fırın tepsisine yerleştirin. Hindinin ayaklarını yanmaz bir ip ile bağlayın. Daha sonra kalan 1 çorba kaşığı tere yağını hindinin üzerine sürün. Fırın tepsisinin yarısına gelecek şekilde su ilave edin. Su ilave ettikten sonra hindinin üzerini önce yağlı kağıt ile daha sonra alüminyum folya ile kapatın. Kapatma ilkemi bittikten sonra hindiyi daha önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında yaklaşık 3-3,5 saat pişirin. Pişme süresi içinde hindiyi ara ara kontrol edin ve suyunu hindinin üzerinden gezdirin.  Pişmeye yakın hindinin üzerini kapattığınız yağlı kağıdı ve alüminyum folyoyu çıkartın. Böylece hindinin üzerine kızarmış olacaktır. Hindini üzerine hafif kızardıktan sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
Fırında Hindi Budu https://www.hindi.gen.tr/firinda-hindi-budu.html Tue, 27 Nov 2018 05:45:23 +0000 Fırında Hindi Budu, beyaz etlerin belki en lezzetli olanı hindi etidir. Fakat hindi ati diğer beyaz etlere kıyasla biraz uzun sürede pişer. Belki bunun sebebi henüz seri üretime geçilmemesi, hala ülkemizde satılan çoğu hindi etin Fırında Hindi Budu, beyaz etlerin belki en lezzetli olanı hindi etidir. Fakat hindi ati diğer beyaz etlere kıyasla biraz uzun sürede pişer. Belki bunun sebebi henüz seri üretime geçilmemesi, hala ülkemizde satılan çoğu hindi etinin köy mahsulü olmasından kaynaklı olmasıdır. Kış mevsiminde her yerde ve uygun fiyata bulabileceğiniz hindi etini en lezzetli şekilde hazırlamak isterseniz bu tarifi uygulamanızı tavsiye ederiz. Fırın poşetinde olduğu için sebzelerin ve kendi vitamin değerlerini içinde hapis edeceği için hem çok lezzetli hemde çok sağlıklı bir yemek hazırlamış olursunuz. Kolay gelsin...

Fırında Hindi Budu Malzemeler:
 • 1 adet bütün hindi budu
 • 3 adet orta irilikte kuru soğan
 • 3 diş sarımsak
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çorba kaşığı mayonez
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • Yeteri kadar tuz
Fırında Hindi Budu
Fırında Hindi Budu:
İlk olarak hindi budunun üzerine 7. 8 adet bıçağın ucu ile derin çizikler atın. Geniş bir kasenin içerisine yoğurdu ve mayonezi alın. Üzerine zeytin yağını, baharatları ve tuzu ilave edip güzelce karıştırın. Soğanları piyazlık doğrayın. Sarımsağı rendeleyip yoğurtlu karışımın üzerine ilave edin.
Patatesleri soyun. Hazırlamış olduğunuz yoğurtlu karışım ile budun her tarafını güzelce bulayın. Budu fırın poşetine yerleştirin. Üzerine patatesleri bütün halde, eğer patatesler çok iri ise ortadan ikiye keserek budun üzerine yerleştirin. Soğanları ilave edin. Yoğurtlu sosun kalanını fırın poşetine ilave edin. Poşetin ağzını en uç kısmından kapatın ve malzemenin içeride güzelce harmanlanması için iki eliniz ile tutarak havada sallayın. Fırın poşetini fırın tepsisine yerleştirip, tam ortasından tırnak büyüklüğünde bir delik açın. Önceden ısınmış fırında ilk olarak 15 dakika pişirin. Ardından fırını 180 dereceye indirip, bir saat kadar pişirin. Hazır olan yemeğinizi bulgur pilavı ve salata eşliğinde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...
]]>
Fırında Hindi https://www.hindi.gen.tr/firinda-hindi.html Tue, 27 Nov 2018 20:42:04 +0000 Fırında hindi, Yılbaşı akşamlarının ana yemeği ve olmazsa olmazı hindi. Belki kültürel farktan belkide maddi açıdan her evde yılbaşında hindinin piştiğini de söyleyemeyiz. İnanç gereği bunu yanlış bulan bir kesim de v Fırında hindi, Yılbaşı akşamlarının ana yemeği ve olmazsa olmazı hindi. Belki kültürel farktan belkide maddi açıdan her evde yılbaşında hindinin piştiğini de söyleyemeyiz. İnanç gereği bunu yanlış bulan bir kesim de vardır. Hindi her ne kadar yılbaşı akşamları ile özdeşleşse de farklı günlerde de yapılıp tüketilen bir yemektir. Hele bir de doğal ortamlarda yetişen hindi olursa mükemmel olur. En sık yapılan çeşidi fırında hindi olduğunu düşünüyorum. Oldukça zahmetli ve zaman isteyen hindi uğraşmaya değer bir yemektir. Özel bir davetiniz var ise ve en iyi şekilde konuklarınızı ağırlamak istiyor iseniz fırında hindi ana yemek olarak en doru tercih olacaktır. Yalnız fırında hindi yapmak için bir önceki akşamdan hindiyi salamura etmeniz gerekecektir. Salamura edilmeyen hindi istenilen lezzete ulaşamayacaktır kuru tatsız bir yemek olur. Hindi salamura etmeyi bilmiyorsanız. Tarifi kelimesi kelimesine takip etmelisiniz. Yazdığım salamura soslama ve pişirme tarifine duyduğunuz taktirde mükemmel bir fırında hindi yapmış olacaksınız.

Hindi nasıl salamura edilir

Öncelikle 5 litre suya 250 gram tuz ve 100 şeker atıyoruz derin bir tencere veya ağzı kapaklı başka bir kaba hindiyi koyup üstüne hazırlamış olduğumuz suyu hindi kapanana kadar döküyoruz. Dilerseniz suya defne yaprağı ve limon kabuğu koyup hoş bir aroma vermesini sağlaya bilirsiniz. Hindiyi salamura suyuna koyup 12 ile 18 saat buz dolabında  bekletiyorsunuz. hindiyi pişirmeden  iki üç saat önceden dolaptan çıkartıp oda sıcaklığında bekletiyorsunuz. 

Fırında Hindi
fırında hindi gerekli malzemeler:
 • 1 adet orta boy hindi,
 • 2 yemek kaşığı tere yağ,
 • 3 yemek kaşığı zeytin yağı,
 • 1 tatlı kaşığı kekik,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 yemek kaşığı salça,
 • 1 adet  iri boy kuru soğan,
 • 5 diş sarımsak,
 • 1 adet limon suyu,
Hazırlanışı: Öncelikle kuru soğanı ve sarımsağı rendenin en küçük yerinde rendeliyoruz. Ardından kekik, pul biber, tuz,  salça ve limon suyunu rendelediğiniz soğan ve sarımsağın içine karıştırıyoruz. Dilerseniz bu karışımı tel süzgeçten geçirebilirsiniz sarımsağın soğanın hindinin üstünde kalmasında sakınca görmüyor iseniz süzme işlemine gerek yoktur. Hazırladığımız sosa son olarak da zeytin yağı ve tere yağını koyup iyice karıştırıyoruz. Tere yağını önceden çıkartıp oda sıcaklığında bekletirseniz akıcı bir kıvama gelecektir. Hazırladığımız sosu hindinin içine ve dışına iyice sürüyoruz. Mümkün olduğu kadar dış derisini biraz biraz kaldırarak derinin altına da sürüyoruz. Hindiyi bir gün önce salamura suda bekletmemiş olsaydık bu sosu sürdükten sonra bir gün bekletecek tik. Sosunu sürdüğümüz hindiyi fırın tepsisine yerleştirip etrafına veya orta kısmına dilediğiniz sebze koyabilirsiniz. Hindinin üstünü folyo ile kapatıp ilk 40 dk 250 derce daha sonra 200 dereceye düşürüyoruz. 20 dk da bu şekilde piştikten sonra folyoyu açıp hindinin üstü kızarana kadar 180 derecede pişirip hindiyi fırından çıkartıyoruz.

]]>
Hindi Boynu https://www.hindi.gen.tr/hindi-boynu.html Wed, 28 Nov 2018 03:51:25 +0000 Hindi BoynuHindi Boynu İçin Gerekli MalzemelerBir kilo hindi boynuBir yemek kaşığı yoğurtBir yemek kaşığı salçaBir çay bardağı sıvı yağTuz ve kekik bi Hindi Boynu
Hindi Boynu İçin Gerekli Malzemeler
 • Bir kilo hindi boynu
 • Bir yemek kaşığı yoğurt
 • Bir yemek kaşığı salça
 • Bir çay bardağı sıvı yağ
 • Tuz ve kekik birer tutam
Hindi Boynu
Hindi Boynu Nasıl Pişirilir
Boyunları aynı büyüklükte almaya özen gösterin. İyice yıkayıp suyunu güzelce süzün. İçine yoğurt, yağ, baharatlar ve salçayı koyup karıştırın. Düdüklü tencereye koyup ağzına normal tencere kapağı koyup  yarım saat karıştırarak pişirin. Yarım saat geçtikten sonra üzerine bir buçuk su bardağı ılık su ekleyin ve düdüklünün kendi kapağını kapatıp 45 dakika kadar pişirin. Artık hindi boyunları yenecek kıvamda lokum gibi olmuş servise hazırdır afiyet olsun.
]]>
Hindi Göğsü https://www.hindi.gen.tr/hindi-gogsu.html Wed, 28 Nov 2018 15:06:21 +0000 Hindi göğsü:Hindi göğüsü çok lezzetli ve çok sağlıklı bir yemektir. Bu tarifte et yumuşacık ve lokum gibi oluyor. Hindi etini pişirmek için usta olmaya gerek yok. Sadece püf noktalarına dikkat etmeniz gerekiyor. Artık e Hindi göğsü:
Hindi göğüsü çok lezzetli ve çok sağlıklı bir yemektir. Bu tarifte et yumuşacık ve lokum gibi oluyor. Hindi etini pişirmek için usta olmaya gerek yok. Sadece püf noktalarına dikkat etmeniz gerekiyor. Artık evinizde hindi etini kolayca ve çok lezzetli bir şekilde yapacaksınız. Hindi eti kırmızı ete göre daha yüksek vitamin, mineral ve protein içeriyor. Özel davetlerinizde ya da özel misafirlerinize yapacağınız en güzel yemektir. Hindiyi sevmeyen yoktur. Hindinin göğsü de çok tatlıdır. Hindi göğüsünden bir çok yemek yapılır. Hepsi de çok vitaminli ve sağlıklı oluyor. Hindi etinde bol miktarda B, B1, ve B6 vitaminleri içeriyor. Ayrıca hindi etinde çinko ve potasyum da bulunuyor. Hindi eti kalp hastalıklarına ve kansere karşı vücudun direncini arttırıyor. Hindi etindeki vitamin ve mineral bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Hindi eti soğuk kış aylarında direnci arttırıyor.

Hindi göğsü tarifinin malzemeleri:
 • 2 tane 1,5 kilo kemikli hindi göğsü eti,
 • 10 çorba kaşığı oda sıcaklığında tereyağı,
 • İri taneli tuz,
 • İri taneli taze çekilmiş karabiber,
 • 2 tane soyulmuş ve dilimlenmiş arpacık soğan,
 • 2 bardak tavuk suyu,
 • 2 çorba kaşığı un
Hindi Göğsü
Hindi göğsü tarifinin yapılışı:
Fırınımızın önceden ısınmış olması gerektiği için ilk önce fırınımızı 190 dereceye ayarlayalım. Daha sonra hindi göğsümüzün derilerini kağıt havluyla kuruluyalım. Sonra göğüs kısmı üste gelecek şekilde bir fırın tepsisine koyalım. Sonra 4 çorba kaşığı tere yağını hindilerin üzerine sürüp, tuz ve karabiberi dökelim. Daha sonra arpacık soğanları tepsinin altına yerleştirip üzerine tavuk suyu dökelim. Sonra tencereyi fırına alıp et termometresi 75 dereceyi gösterene kadar yaklaşık 1 saat pişirelim.  Daha sonra hindi göğüslerini fırından çıkartıp bir kesme tahtasına alalım. Sonra üzerine folyoyu örtelim. Daha sonra et sosunu hazırlarken hindiyi dinlenmeye bırakalım. Ardından tenceredeki artan suyu küçük bir tencereye alalım ve kısık ateşte kaynatalım. Küçük bir kasede kalan 2 çorba kaşığı tere yağını ve unu çatalla ezelim. Macun kıvamına gelene kadar ezmeye devam edelim. Daha sonra bu macunu et suyuna karıştıralım. Tuz ve karabiberi de ekleyelim. Koyulaşana kadar pişirelim. Daha sonra hindi göğüs etini kemiğinden ayıralım. Servis tabağına dilimler halinde dizelim. Yanına veya üstüne et sosunu da ekleyelim ve hindi göğsümüz servise hazırdır. 

Afiyet olsun...
]]>
Erkek Hindi https://www.hindi.gen.tr/erkek-hindi.html Thu, 29 Nov 2018 05:19:29 +0000 Erkek Hindi, Anavatanı Amerika olan ve oradan dünya ya yayılan tavukgiller gurubundan olan hindi boyun ve başı çıplak, yeşil ve kahve rengin de olup kümes hayvanlarının en büyüğüdür. Erkek hindiyi dişi hindiden a Erkek Hindi, Anavatanı Amerika olan ve oradan dünya ya yayılan tavukgiller gurubundan olan hindi boyun ve başı çıplak, yeşil ve kahve rengin de olup kümes hayvanlarının en büyüğüdür. Erkek hindiyi dişi hindiden ayıran özelliklerinden biri de kilosudur. Erkek hindiler yaklaşık on kilo ağırlığında olmasıdır. Dişi hindilerden yaklaşık dört veya beş kilo daha ağırdır. Erkek hindiler genelde eti için kırsal alanlarda yetiştiriliyor. Fakat yumurtası içinde yetiştirenler vardır. Özellikleri olarak da erkek hindiler üremenin devamını sağlamak için de gereklidir.  Erkek hindiler dişi hindilerle aynı anda kuluçkada çıkmasına rağmen beş aylık olana kadar cinsiyetleri dışarıda fark edilmemektedir anacak beş ay sonun da erkek hindilerin yürüyüşü ve kabarmasın da erkek oldukları anlaşılmaktadır. Yemek içinde genelde erkek hindiler tercih edilmektedir. Çünkü pişimi ve lezzeti bakımında erkek hindiler dişilerden farklıdır. Erkek hindilerin yetiştirilmesi çiftliklerde dişi hindilerle beraber olmaktadır. Artık bir sanayi sektörüne dönüşmüş olan bu çiftlik hayvanları bu şekilde soframızı süslemektedir. Hindilerin yetiştirilmesi diğer çiftlik hayvanlarına göre daha zor ve bakım istemektedir. Bunların başında kümesin büyüklüğü ve kapalı olması, aydınlatması, ısınması, ışıklandırması iyi olmalı ayrıca tabanın da en azında on santim yüksek bir şekilde çam talaşı serpilmesi gerekmektedir. Ayrıca kuluçka dönemine de aynı özen isteyen hindi yaklaşık yirmi sekiz gün kuluçkaya en fazla on sekiz yumurtayla yatar. Kuluçkaya yatacak dişi hindilerin on tanesinin içinde bir erkek hindi bulunmalıdır. Yumurtası kırık, kirli, sivri. pürkütlü olmamalı döllenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kuluçka yerine hindi kolaylıkla girebilmeli. Yumurtalar ya hindinin yada kuluçka makinasında çıkartılır.

Erkek Hindi

Civcivler gelmeden önce kümes iyice dezenfekte edilmeli on iki saat önceden ısıtılmalıdır. Çünkü civcivler çok hassas hemen ölebilirler. Kümes sıcaklığı otuz altı derece olmalı her hafta geçtikçe üç derece kısılmalıdır. Yemek yönünde ilk gün şekerli su verilmeli mideleri temizlensin sonra protein almaları için yem verilmeli bu da yaklaşık kırk beş gün olmalıdır. Bu günden sonra da protein azaltılır vitamine başlanmalıdır. Vitamin strese iyi gelmektedir.Altmış günlük olunca hindiler meraya çıkartılmalıdır. En çok ölümler palazda ve stresten ölmektedirler. Onun için her gün bir saat artırarak meralarda bırakılarak beslemeleri kolay olur. Anaç hindi olduklarında metrekareye iki veya üç tane bırakılan hindiler damızlık için ayrılan erkek hindiler ise bir tane bırakılır.

]]>
Hindi Yumurtası https://www.hindi.gen.tr/hindi-yumurtasi.html Thu, 29 Nov 2018 06:36:32 +0000 Hindi yumurtası, protein, A ve B sınıfı vitaminleri, demir, fosfor benzeri mineraller açısından zengindir. Tavuk yumurtasına nispeten boyutu ek olarak büyüktür ve bir hindi yumurtası 1,5 tavuk yumurtasına denktir. Hindi yumurtası, protein, A ve B sınıfı vitaminleri, demir, fosfor benzeri mineraller açısından zengindir. Tavuk yumurtasına nispeten boyutu ek olarak büyüktür ve bir hindi yumurtası 1,5 tavuk yumurtasına denktir.
 
Hindi Yumurtasının Yapısı
Şekilleri oval meydana gelen hindi yumurtalarının kilosu 60-75 g  içerisindedir. Yumurtanın genişliği 4-5 cm. kadardır. Renkleri kırmızımsı ve sarıdır.  Kabuğu üstünde lekeler yer alır. Kabuk mat görünümlüdür.

Hindi Yumurtasının Kimyevi Bileşimi
Hindi yumurtası tahmini 70 gram - 90 gram ağırlığındadır, hindi yumurtası, beyaz, sarı, bazen çilli, çok parlak olmamış renklere sahiptir ve kısmi olarak da oval şeklindedir. Yumurta, kadın sütünün dışında kişinin gereksinim duyduğu bütün besin ögelerini içeren bir besin türüdür. Yepyeni bir hayatın özü meydana geldiği düşünülecek olursa, besleyici değerinin fazla olması hiç de şaşırtıcı değildir. Yumurta az enerji içeriğine karşın (kocaman boy yumurta=75 kkal), çoğu esansiyel besin ögesini fazla miktarda bulundurması sebebiyle "besleyici değeri yüksek" besin olarak da tanımlanmaktadır. Yeterlidir ve ölçülü beslenmede, bilhassa mental ve fiziksel bakımdan çabuk bir büyüme ve gelişim çağında meydana gelen çocukların, protein tüketimlerinin en az yarısının hayvansal kaynaklı olması önerilmektedir. Bu sebeple çocukların beslenmesinde misal protein kaynağı meydana gelen yumurtaya gerekli olan önem verilmelidir.
Yumurta bütün besinler içinde en kalifiye proteine sahiptir. Zira yumurta proteini insan vücudunda sentezlenemeyen ve şüphesiz besinler ile dışarıdan alınması gereken "esansiyel amino asitleri" bakımından yeterlidir ve ölçülü miktarlarda bulunmaktadır. Sindirilebime oranı yüksektir, tamamına yakını beden açısından kullanılmakta ve beden proteinlerine dönüşebilmektedir. Üstelik bu özelliğinden ötürü, öbür besinlerin protein kalitesinin hesaplanmasında da kullanılmaktadır. Yumurta proteininin bilimsel değeri başka bir deyişle proteinden ele geçirilen fayda % 93,7 iken bu ölçüt sütte % 84,5, balıkta % 76, sığır etinde % 74. 3'dür.

Hindi Yumurtası
Yumurtanın Morfolojik Yapısı
Yumurta sarısı hem bir miktar açısından hemde kimyevi bileşimi açısından yumurta akından çok ayrıdır. Yumurta sarısı % 48. 7 su,% 32. 6 yağ,% 16. 6 protein,% bir karbonhidrat ve % bir. bir oranında mineral içeren. Sarı ya da sarı-kırmızı renktedir. Dışta yumurta sarısını yuvarlak olarak tutan saydam ve ince bir zar vardır.
Morfolojik bakımdan bir yumurta dıştan içe gerçek başlıca
 • Yumurta kabuğu
 • Yumurta akı
 • Yumurta sarısı olarak da üç anne bölüme ayrılır.
Hindi Yumurtanın Faydaları
Yumurta, kadın sütünün dışında kişinin gereği meydana gelen bütün besin ögelerini içerir. Başlayacak olan bir hayatın özü olduğu düşünülecek olursa, besleyici değerinin fazla olması hiç de şaşırtıcı olmaz. Yumurta az enerji içeriğine karşın, çoğu esansiyel besin öğesini fazla miktarda bulundurması sebebiyle "besleyici değeri yüksek"besin olarak da tanımlanmaktadır. Yeterlidir ve balanslı beslenmede, bilhassa mental ve fiziksel bakımdan çabuk bir büyüme ve gelişim çağında meydana gelen çocukların, protein tüketimlerinin en az yarısının hayvansal kaynaklı olması önerilmektedir. Bu sebeple genç beslenmesinde misal protein kaynağı meydana gelen yumurtaya gerekli olan önem verilmelidir. Yumurta bütün besinler içinde en kalifiye proteine sahiptir. Sindirilebilirliği yüksektir, tamamına yakını beden açısından kullanılmakta ve beden proteinlerine dönüşebilmektedir. Üstelik bu özelliğinden ötürü, öbür besinlerin protein kalitesinin hesaplanmasında da kullanılmaktadır. Yumurta proteininin bilimsel değeri başka bir deyişle proteinden gelen yararları yüzdelik olarak % 93,7 iken bu ölçüt sütte % 84,5, balıkta % 76, sığır etinde % 74. 3'dür.
]]>
Hindi Yavrusu https://www.hindi.gen.tr/hindi-yavrusu.html Fri, 30 Nov 2018 01:01:11 +0000 Hindi yavrusu, yetiştirmek eğlencelidir ve ayrıca ekonomik açıdan da karlıdır. Bir takım kişiler hindileri evcil hayvan olarak beslemekten hoşlansa da çoğunlukla etinden faydalanmak amaçlı yetiştirilir. Çiftliğinize hindi Hindi yavrusu, yetiştirmek eğlencelidir ve ayrıca ekonomik açıdan da karlıdır. Bir takım kişiler hindileri evcil hayvan olarak beslemekten hoşlansa da çoğunlukla etinden faydalanmak amaçlı yetiştirilir. Çiftliğinize hindi yetiştiriciliğine başlamadan öncesinde aşağıdaki adımları okumanızı öneriyoruz.
 
Hindi yetiştirmeli misiniz

Hindiler çiftliğiniz için gerçekten doğru bir tercih mi Yumurtaları ya da eti amaçlı tavuklar yetiştiriyorsanız hindi de yetiştirebilirsiniz nedeni ise bakımları birbirine alternatif fakat hindilere belli bir süre daha çok miktarda itina göstermeniz gereklidir. Nedeni ise hindiler tavuklara yönelik daha hassastırlar. Daha basit hasta olup ölebilirler. İthal döllü yumurtalardan, aşıları yapılmış, gündelik, Türkiye'nin her tarafına gönderi fiyatı mukabili gönderilir, 4 aylık oldukları zaman kesim er hindi kilosu 17 kg, ergin erkek hindiler 30 kg ağırlığa kadar olabilir. Eğer kanatlılar amaçlı evinizde aşı niyetine kullanabileceğiniz bir ilaç varsa bu şekerli su içerisine çok fazla az ek edebilirsiniz. Böylece civcivlerin hem bir şekerli suyunu vermiş olursunuz hem bir de aşılarını yapmış olursunuz.Yemlerini bir gün ardından verin diyeceğim fakat kuluçkadan hangi gün ve saat kaçta çıktıklarını bilmediğimiz amaçlı civcivlere şekerli su verilişten 7-8 saat ardından yemlerini de verin diyebiliriz. Civcivler amaçlı öbür mühim hususlar, sıcaklık, havalandırma, birbirini ezme, temizlik vs. Keşke termostatlı civciv büyütme kafesleri olsa. Olmayınca zorunlu olarak lamba ile ısıtma ve cam açıp kapayarak havalandırma sistemlerini kullanmak gerekir. Civcivler kafeste değilse ve yerdeler ise altına kalın kavak talaşı serin. Bu talaş her 3 gün içerisinde bir değiştirilmelidir. Talaş ıslak olmamalıdır. Hindi YavrusuSuluklar talaşın ıslanacağı ya da civcivlerin kendilerini ıslatacağı olarak olmamalıdır. Civcivler kafeste değil yerde bakılacaksa, kesinlikle ve kesinlikle 50 cm. yüksekliğinde bir havuzla çevrilerek bu havuz içerisine talaş serilmelidir. İkinci ve benim düşünceme yönelik en mühim puan özellikle hindi civcivler inde fazla yüksek proteinli yem kullanılması gerekliliğidir. Özellikle ad yapmış yem fabrikalarının özellikli olarak da çıkardığı 28 proteinli hindi civcivi yemi bulunmaktadır. Öbür bütün kanatlılarımızın böyle fazla yüksek proteinli yeme ve özellikle isimlerine has çıkarılan civciv yemi bulunmaz. Etlik civciv yeminde dahi protein 22-24 değerleri içinde değişmektedir. O sebeple bulunduğunuz yerde varsa en azından önce bir ay amaçlı bu fazla yüksek proteinli hinci civciv yemin kullanmanızı öneri ederim. Bir yandan sularına önce 5-6 hafta "B" vitamini desteği yapmanızı öneririz. Sonrasıyla hindi palazlarının gelişimi evresinde birinci aylarından ardından bildiğimiz çekilmemiş karabiber tanelerin in 3-5 gün arayla bir adet yutturulması gerekmektedir. Sebebine gelince malumunuz hindi palazlarının gelişimleri anında öbür kanatlılarımızdan gaga üstünde yer alan ibiklerinin çıkması anında kayıpları ve zorlanmaları aşikardır. İşte bu ibiklerinin çıkmasında karabiber tanelerinin içlerini kızıştırarak bir nevi onlara yardım verdiği ve kayıpları minimuma indirdiği tarafımca gözlemlenmiştir. Bu uygulamanın tahmini 4-5 hafta sürmesi yeterlidir oldu. Daha ardından bahçeye ya da çayıra çıkarılmalarının otlamaları istikametiyle yararı çoktur.
]]>
Hindi Sosu https://www.hindi.gen.tr/hindi-sosu.html Fri, 30 Nov 2018 13:36:59 +0000 Hindi Sosu; Son zamanlar da tüketimi hızla artan çeşitli yemekleri yapılan hindi, sağlıklı bir besindir. Hindiyi bir çok pişirme yöntemiyle yapmanız mümkün.Bu tip etleri lezzetlendirmek için şüphesiz en önemli unsur lezz Hindi Sosu; Son zamanlar da tüketimi hızla artan çeşitli yemekleri yapılan hindi, sağlıklı bir besindir. Hindiyi bir çok pişirme yöntemiyle yapmanız mümkün.
Bu tip etleri lezzetlendirmek için şüphesiz en önemli unsur lezzetli soslardır. Hindiyide soslayıp pişirdikten sonra ya da piştikten sonra sos dökerek çeşitli şekilde hazırlayabilirsiniz.
Severek hazırladığım ve hindiyi nefis hale getirdiğini düşündüğüm çoğu kez yapmış olduğum hindi sosu tarifini sizinle de paylaşmak isterim

Sosu hazırlamadan önce hindiyi çok temiz bir şekilde yıkamanız gerekmekte. Daha sonra küçük tüyleri kontrol edip eğer kalmışsa ocağın üstünde ateşi yakıp çevirmeliyiz. Bu sosu hindiyi pişirmeden bir gün önce hazırlayıp sürüp dolapta bekletmeniz ekstra lezzet katacaktır. Şimdi gelelim sosumuza

Hindi Sosu İçin Gerekli Malzemeler ; 
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • 3 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı köri
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • Bir miktar tuz ve karabiber
Hindi Sosu
Malzemeleri hazırladıktan sonra genişçe bir kase alıyoruz. Önce kuru soğanı rendeleyip fazla suyunu alıyoruz.Ardından sarımsakları da ezip soğanla karıştırıyoruz. Salçayı yoğurdu zeytin yağını ve baharatları da koyarak hepsinin iyice birbirine karışmasını sağlıyoruz. Sonra hindiyi geniş bir tepsiye alıp bu sosu iyice hindiye yediriyoruz. Her tarafa eşit miktarda sürülmesi önemli. Sosun tamamını sürdükten sonra fırın poşetine hindiyi koyup 1 gün buzdolabında bekletiyoruz. Ertesi gün fırına atıp nar gibi olana kadar pişiriyoruz.

Sizde bu lezzeti tatmak ve enfes kızarmış bu hindiden tatmak isterseniz bu sosla hazırlayabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Beyaz Hindi https://www.hindi.gen.tr/beyaz-hindi.html Fri, 30 Nov 2018 22:21:11 +0000 Beyaz hindi, bronz ırk kökenli hindi ırkıdır. Hindilerin tüyleri beyaz renkte, siyah sakallı, bacakları ve parmakları soluk pembe renklidir. Kesim yapıldığında, derilerinin üstünde bulunan hav tüyü denilen tüylerde belli olma Beyaz hindi, bronz ırk kökenli hindi ırkıdır. Hindilerin tüyleri beyaz renkte, siyah sakallı, bacakları ve parmakları soluk pembe renklidir. Kesim yapıldığında, derilerinin üstünde bulunan hav tüyü denilen tüylerde belli olmaz. Beyaz hindilerin yumurtası beyaz, kahverengi benekli olur. Hindilerin yumurta verimi ise, bronz ırk gibidir. Yaklaşık 26 haftalık olduklarında cinsel olgunluğa erişmiş olurlar. En gözde ırklar Hollanda, Avusturya ve İngiliz ırklarıdır.

Beyaz hindi yumurtası ülkemize ilk defa 1995 yılında Bigadiç Hindi üretim tesisleri için resmi kanallardan Fransa'dan getirilmiştir. Bu GBN 508 ırkına ait 15.000 adet yumurta tesislerde kuluçkaya yatırılmıştır. Bunlardan 9000 adet civciv üretimi yapılmıştır. Daha sonra 2000 civciv alan Bolu Kalite Yem San. beyaz hindi yetiştiriciliği yapmaya başlamıştır. Buna göre ülkemizde beyaz hindi ilk kez Bigadiç yöresinde, ardından Bolu yöresinde yetiştirilmiştir. Daha sonra İsrail'den getirilen döllü yumurtalar sayesinde Bolca Hindi ırkı üretimi yapılmıştır. Beyaz hindi ırkını Pınar hindi, Bolca hindi, Van et, Banvit, Aytaç firmaları yetiştirmektedir. Ülkemizde tüketilen hindi eti genellikle bu ırktandır.

Beyaz Hindi
Beyaz hindi ırkının kuluçka dönemleri

Bu ırk hindilerin civcivleri çoğunlukla kuluçka makinesi ile çıkarılmaktadır. Kuluçka süresi ise, yaklaşık 28 gündür. Beyaz hindilerde çiftleşmede 10 dişi hindiye 1 erkek hindi bulunması gerekir. Kuluçka için ayrılan yumurtalar günde 4 defa folluklardan toplanmalı, uygun ortamda 1 hafta kadar tutularak hemen kuluçka makinesine konmalıdır. Yuvarlak, sivri, pis ve şekilsiz olan yumurtalar kuluçkaya konmaya uygun olmaz. Kuluçka makinesi de daha önceden temizlenmeli, parazitlere karşı dezenfekte edilmelidir.

Kuluçka makinesinin içinde olgunlaşma kısmı ve çıkış kısmı olur. Yumurtalar 24 gün olgunlaşma kısmında tutulur. Çıkış kısmında ise, yumurtalar en fazla 4 gün tutulur. Makinede iken yumurtaların çevrilmesi, sıcaklığı, havalandırılması, nem ayarı oldukça önemlidir. Bunlar uygun şekilde ayarlanmadığı takdirde, yeterli verim alınması mümkün olmaz.

Beyaz hindi civcivleri ilk zamanlarda % 2-5 oranında şekerli suyla beslenmelidir. Suluklar günlük olarak değiştirilmelidir. Civcivlerin bulunduğu yerde suluklar onları ıslatmayacak şekilde yerleştirilmelidir. 3 gün civcivleri için oldukça hassas bir dönemdir. bu nedenle suyla birlikte vitamin ve mineral verilmelidir. Kümeslere altlık konularak, formaldehit ile fümigasyon yapılması gerekir. Kümes sıcaklığı da bu esnada 24 derece olmalıdır. Bu işlemler civcivler gelmeden en az 5 gün önce tamamlanmalıdır.
]]>
Rüyada Hindi Görmek https://www.hindi.gen.tr/ruyada-hindi-gormek.html Sat, 01 Dec 2018 21:08:32 +0000 Rüyada Hindi Görmek, rüya sahibinin hayatında olumlu gelişmeler olacağına işaret eder. Rüyasında hindi gören kişi aile hayatında yaşadığı huzursuzluğun, gergin olan ortamın düzeleceğine delalet eder. Rüya sah Rüyada Hindi Görmek, rüya sahibinin hayatında olumlu gelişmeler olacağına işaret eder. Rüyasında hindi gören kişi aile hayatında yaşadığı huzursuzluğun, gergin olan ortamın düzeleceğine delalet eder. Rüya sahibinin iş hayatında yaşadığı bütün olumsuzların sona ereceğine ve basamak basamak yükseleceğine rivayet eder. Bazı rüya yorumcularına rüyada hindi görmek çevresindeki arkadaşlarında ve dostluklarında karışıklığa huzursuzluğa işaret eder. Rüya sahibinin küçük menfaatler peşinde olacağına ve bu yüzden ailesi ve çevresindeki arkadaşlarında büyük tepkiler alacağına yorumlanır. Bekar biri rüyasında hindi görürse en kısa zamanda biri ile görüşmeye başlayacağına ve bu kişinin sesiz sakin tepkileri pek göstermeyen mütevazi biri olacağına rivayet eder. Rüyada hindi görmeyi kötü yorumlamak gerekirse rüya sahibinin ağzı gevşek, boş konuşmayı seven yüzü kızarmayan biri olacağına delalet eder. 

Rüyada Hindi Görmek
Rüyada Hindi Kovalamak, rüya sahibinin kısmetinin ve rızkının peşinde bıkmadan usanmadan koşacağına ve istediği geliri parayı elde edeceğine rivayet eder. Rüyayı gören kişi bekar ise gönlündeki kişinin peşinde gideceğine ve onu ikna edeceğine rivayet eder. Rüya sahibinin dini yönde maneviyatının düşeceğine etrafındaki eş dost tarafında kınanacağına işaret eder. 

Rüyada Hindi Öldürmek, rüya sahibinin büyük günahlar işleyeceğine hak yolunda ayrılıp hak etmediği kazançlar elde edeceğine ailesi ve kendisinin haram para yiyeceğine işaret eder. Sahip olduğu iş ve mevkisini kaybedeceğine delalet eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüya sahibinin günahlarının affı için dualar edeceğine ve kendisini Allah yoluna adayacağına rivayet eder.

Rüyada Hindi Kesmek, rüyayı gören kişinin çevresinde huzursuzluk veren boş konuşan hiç bir işe yaramayan kişilerden kurtulacağına işaret eder. 
]]>
Hindi Eti https://www.hindi.gen.tr/hindi-eti.html Sat, 01 Dec 2018 22:29:31 +0000 Hindi Eti: tavuksular takımına ait olan sülüngiller familyası içerisinde bir alt familya oluşturan kanatlı hayvana verilen isimdir. Amerika'ya ilk göç edenler tarafından keşfedilmiş ve 17. yüzyıl' ın başlarında Avrupa' Hindi Eti: tavuksular takımına ait olan sülüngiller familyası içerisinde bir alt familya oluşturan kanatlı hayvana verilen isimdir. Amerika'ya ilk göç edenler tarafından keşfedilmiş ve 17. yüzyıl' ın başlarında Avrupa'ya getirilmiştir. Günümüzde eti için yetiştirilen bir kümes hayvanı olarak tanınmaktadırlar. Hindinin 2 türü bulunmaktadır. Meleagris gallopavo Doğu ve Güney Amerika kökenli bir tür olup, 1 m'ye kadar büyürken, diğer tür Meleagris ocellataise Meksika Yucatan menşeyi li olup belirgin bir şekilde daha küçüktür. Hindi eti, besin değerinin yüksek, yağ ve kolesterol içeriğinin düşük olması nedeni ile yeterli ve dengeli beslenme de tercih edilmesi gereken bir seçenektir. Önceleri, yılbaşı sofralarına özgü olduğu düşünülen hindi etini, son yıllarda  büyük şehirlerin market raflarında daha fazla görebilmekteyiz. Artık entegre hindi üretiminin ülkemizde yirmi yıllık bir geçmişi olduğundan söz edebilmekteyiz, giderek artan talep olsa da günlük beslenme içinde hindi eti,   hak ettiği yeri bulamamış, yeterli ilgiyi kazanamamıştır. Oysa hindi eti, kolesterol değeri düşük, protein değeri yüksek olan, hayvansal bir protein kaynaklarındandır.  Bu sebep ile, hayvansal yağları azaltmayı öneren sağlıklı beslenmenin önemli bir yere sahiptir. Hindi eti, besin değerleri ve tat bakımından tavuk etine benzemekle beraber yağ ve kolesterol oranı daha azdır. Hindi eti B vitaminleri içermektedir. B1 ve B2, B3,  B12 vitaminleri bakımından zengindir. Özellik ile kalp damar hastalıklarının tedavisinde B3 grubu vitaminlerden olan niasin içermesi sebebi ile hindi eti; Kalp ve damar sağlığı açısından uygun besinler arasında yer almaktadır. Hindi etinde, B9 vitamini olarak bilinen Folik asit bulunmaktadır. B vitamini ailesine ait olan folik asit, desteği özellik ile anne adayları için önem taşır, bebeklerin beyin gelişimi için önemlidir. Folik asidin başka bir etkisi, homosistein düzeyini azaltmasıdır. İçeriğindeki B12 vitamini, kansızlığı önleyerek, hücre gelişimini sağlamaktadır. Tavuk ve hindi etlerinin sodyum (Na) miktarı ise kırmızı ete oranla düşüktür, bu neden ile düşük sodyumlu diyetler için de uygun bir protein kaynağıdır. Hindi etinde fosfor, potasyum, magnezyum ve hindinin siyah eti önemli miktarda demir ihtiva etmektedir. Hindi etinde bulunan diğer bir mineral ise çinko dur. Çinko, yaraların iyileşmesi, bağışıklık sistemi, vücudun yağ, protein ve karbonhidratları sindirmesi için son derece önemli  mineraller dendir. Cinsel sağlığa olumlu etkisi olup, testosteron ve spermlerin artmasına katkı sağlar. 100 gram hindi etinde 1,7 mg çinko bulunmaktadır.

Hindi Eti
Hindi Eti: Antioksidan özelliği taşımaktadır. yaşlanmayı geciktirir. Hindi etinde bulunan az miktardaki selenyum, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Selenyum, Tiroit hormon metabolizmasında ve antioksidan olarak görev yapar. Mutluluk veren bir besindir. Hindi eti, triptofan ismi verilen aminoasit yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Triptofan beyinde mutluluk hormonu olan serotonin ve uykuya etki eden melatonin hormonların salgılanmasına yardım etmektedir. Triptofan açısından zengin besinler, bu özellikleri ile rahatlamaya ve uykuya dalmaya yardım etmektedirler. Triptofan içeren besinlere örnek olarak, hindi eti, süt ve muz sayılabilir. Kanatlı etlerinin beyaz kısmı, siyah kısmına göre daha az yağ içermektedir. Hindi ve diğer kümes hayvanları çok yürüdükleri için butları, göğüs etlerine oranla genellikle daha koyu renkli olmaktadır. Miyoglobin, kas lifinde bulunan kırmızı renkli bir pigment tir, kas hücrelerine oksijen taşır, miyoglobin proteini ne kadar çok ise, doku da o kadar koyu renkli (ya da daha kırmızı) olmaktadır. Demir, ete kırmızı rengi veren miyoglobin in yapısında bulunur. Bu neden ile tavuk ve hindi etinin siyah kısmında demir içeriği beyaz kısımlarına göre daha yüksek olmaktadır. Kırmızı ete yakın bir renkte olan hindinin but kısmı, kaslara oksijen taşıyan destekleyicilerin ve protein taşıyıcılarının fazla olduğunun göstergesi]]> Hindi Eti Kavurma https://www.hindi.gen.tr/hindi-eti-kavurma.html Sun, 02 Dec 2018 19:24:24 +0000 Hindi eti kavurma, çok lezzetli ve çok sağlıklı bir yemektir. Pilavların yanına çok yakışıyor. Etler yumuşacık lokum gibi oluyor. Hindi eti kavurmayı pişirmek için usta olmaya gerek yoktur. Sadece püf noktalarını dikka Hindi eti kavurma, çok lezzetli ve çok sağlıklı bir yemektir. Pilavların yanına çok yakışıyor. Etler yumuşacık lokum gibi oluyor. Hindi eti kavurmayı pişirmek için usta olmaya gerek yoktur. Sadece püf noktalarını dikkat etmek gerekiyor. Yani uygun bir tencere kullanmak veya fırında pişirecekse  uygun fırın kabı kullanmak  gerekiyor. Hindi kavurma eti kırmızı ete göre daha yüksek vitamin, minaral ve protein içeriyor. Özel davetlerinizde ya da özel misafirlerinize yapacağınız en güzel yemektir. Hindi eti kavurmayı sevmeyen hiç kimse yoktur. Kolay ve pratik bir yemek tarifi olan hindi eti kavurmayı tarifi ile kısa sürede yemek yapabilirsiniz. Hindi eti kavurmada bol miktarda B, B1, B6  vitaminleri içeriyor. Ayrıca çinko ve potasyum bulunuyor. Hindi eti kavurmada besin değeri yüksektir ve kalp hastalıklarına ve kansere karşı vücudun direnci artıyor. Hindi eti kavurmada vitamin, minaraller bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Hindi eti soğuk kış aylarında direnci de artıyor. 

Hindi Eti Kavurma
Hindi eti kavurmanın malzemeleri:
 • 500 gram hindi kalça eti,
 • 2 tane sivri yeşil köy biberi,
 • 1 tane kuru soğan,
 • 1 yemek kaşığı toz kırmızı biber,
 • 1 yemek kaşığı kimyon,
 • 1 yemek kaşığı köri,
 • 1 yemek kaşığı kekik,
 • 1 yemek kaşığı kırmızı pul biber,
 • 3 yemek kaşığı çiçek yağı,
 • Karabiber,
 • Tuz
Hindi eti kavurmanın yapılışı:
 
İlk önce hindi etini yıkayalım ve süzdürelim. Sonra etleri küp küp doğrayalım. Soğanı ve biberi de küçük küçük doğrayalım. Tavaya çiçek yağıyla  birlikte hindi etlerini alalım. Kavrulmaya başlayınca içine soğan ve biberi ekleyelim. Bu etleri iyice kavuralım. İstediğiniz baharatları ve tercihinize göre istediğimiz miktarda ekleyelim. 1-2 dakika daha kavuralım. İsterseniz pul biberi yerken ekleyebilirsiniz. Pilav üzerinde veya lavaş içine yeşillikler veya salatalar koyarak dürüme sarabilirsiniz. Sıcak sıcak servis yapalım. Pilav üzerinde servis yapabilirsiniz. 

Afiyet olsun.
]]> Hindi Kapama https://www.hindi.gen.tr/hindi-kapama.html Mon, 03 Dec 2018 18:29:37 +0000 Hindi kapama çok lezzetli ve sağlıklı bir yemektir. Hindi kapama tek olarak da yenir, pilavların yanında da çok harika oluyor. Özel misafirlerinize ya da özel davetlerinizde yapabilirsiniz. Harika bir menüdür. Türk mutfaklar Hindi kapama çok lezzetli ve sağlıklı bir yemektir. Hindi kapama tek olarak da yenir, pilavların yanında da çok harika oluyor. Özel misafirlerinize ya da özel davetlerinizde yapabilirsiniz. Harika bir menüdür. Türk mutfaklarında çok yapılıyor ve etler yumuşacık lokum gibi oluyor. Kolay ve pratik bir yemek tarifi olan hindi kapama tarifi ile kısa sürede yemek yapabilirsiniz. Hindi kapama zor bir yemek değildir. Herkes kolaylıkla yapabilir. Hindi eti kırmızı ete göre daha çok vitamin, mineral ve protein içeriyor. Ayrıca hindi kapamada B, B1, B6, çinko ve potasyum vitaminleri bolca bulunuyor. Hindi etinin besin değeri yüksektir. Kalp hastalıklarına ve kansere karşı vücudun direncini artırıyor. Hindi etindeki vitamin, minareller bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Hindi eti soğuk kış aylarında direnci de artırıyor. 

Hindi kapama tarifinin malzemeleri:
 • Yarım kilo kemikli hindi,
 • 3 tane orta boy patates,
 • 3 tane iri soğan,
 • 2 tane orta boy havuç,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 tatlı kaşığı salça,
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • 1 silme tatlı kaşığı un,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 7 tane karabiber,
 • İsteğe göre defne yaprağı ve kereviz sapı.

Hindi Kapama
Hindi kapama tarifinin yapılışı:
Hindi kapama yapmak için ilk önce bir yemek kaşığı tereyağı tencereye alarak salça, sarımsak ve soğanları kavuralım. Daha sonra etleri ilave ederek birkaç kez çevirelim. Halka halinde doğranmış havuç ve elma dilimi şeklinde doğranmış patatesleri ekleyelim. Üzerine unu serpiştirip birkaç kez daha çevirelim. Daha sonra karabiber, tuz, arzuya göre defne yaprağı ve kereviz sapını da ekleyerek üzerini hafifçe kapatacak kadar su dolduralım. ( tencerede pişirecekseniz arada sıcak su ekleyin veya suyunu biraz fazla koyarak 40 dk pişirin). Düdüklü tencerenin kapağını kapatalım. Buhar çıkmaya başlayınca düdüğü kapatarak altını kısalım. Yaklaşık 25 dakika kadar pişirelim. Tencerenin altını kapattıktan sonra 10 dakika bekleyerek havasını alalım. Sonra kapağı açalım. Sıcak olarak servis yapalım.

Afiyet olsun...
]]>
Hindi Çorbası https://www.hindi.gen.tr/hindi-corbasi.html Tue, 04 Dec 2018 03:27:30 +0000 Hindi Çorbası; Hindiler eti için yetiştirilen bir kümes hayvanıdır ve yılbaşının vazgeçilmezi olarak bilinirler. Hindiden bir sürü çeşit ve lezzette yemekler ortaya çıkarılmaktadır. Tavuk etinden daha lezzetlidir ama sadece Hindi Çorbası; Hindiler eti için yetiştirilen bir kümes hayvanıdır ve yılbaşının vazgeçilmezi olarak bilinirler. Hindiden bir sürü çeşit ve lezzette yemekler ortaya çıkarılmaktadır. Tavuk etinden daha lezzetlidir ama sadece nedense yılbaşının vermiş olduğu duyguyla bir figür haline gelmiş o zamanlarda ortaya çıkan bir yemek çeşidi gibi benimsenmiştir. 
Hindi eti tavuğa ve kırmızı ete göre daha yüksek protein değerine sahiptir. Günlük beslenme içinde maalesef henüz hak ettiği yeri bulamayan hindi sadece yılbaşında popüler olmaktadır. Hindi eti sağlıklı beslenmeye önem verenler için ideal bir seçimdir. Şimdi size bu besin değeri yüksek ve yağ oranı az olan hindi etinden çorba tarifi vereceğim. İşte tarifimiz;

Hindi Çorbası
Hindi Çorbası Malzemeler;
 • 1 adet hindi göğsü
 • Yarım su bardağı arpa şehriye
 • 1 adet limon
 • 4 yemek kaşığı un
 • 4 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı tereyağ
 • Tuz
Hindi Çorbası Yapılışı;

Hindi bir tencerenin içerisine konur ve üzerine su ilave edilerek haşlanır. Haşlanan hindi suyunun içerisinden alınarak didiklenir. Sonra küçük bir kapta un, yoğurt, yumurta ve limon karıştırılarak hindi çorbasının terbiyesi oluşturulur. Bu karışım tenceredeki hindi suyunun içine ilave edilir. Hafif karıştırılır ve didiklemiş olduğumuz hindi etlerini de içine tekrardan konulur. Ardından şehriyeler de ilave edilir ve kısık ateşte kaynamaya bırakılır. En son olarak kıvama gelip şehriyeler de pişince üzerine tuz ve kızdırmış olduğumuz tereyağı da dökülerek servis edilir. Besinler açısından zenginleşmiş olan hindi çorbası hazırdır.

Afiyet olsun.
]]>
Hindi Eti Nasıl Pişirilir https://www.hindi.gen.tr/hindi-eti-nasil-pisirilir.html Tue, 04 Dec 2018 22:25:48 +0000 Hindi eti nasıl pişirilir, hindi eti pişirmenin daha zor olduğunu düşünüyorsanız, yanıldığınızı söyleyebiliriz. Hindi tavuktan daha iri olsa da, kolay pişmektedir. Uymanız gereken bazı püf noktalarına dikkat ederseniz, sor Hindi eti nasıl pişirilir, hindi eti pişirmenin daha zor olduğunu düşünüyorsanız, yanıldığınızı söyleyebiliriz. Hindi tavuktan daha iri olsa da, kolay pişmektedir. Uymanız gereken bazı püf noktalarına dikkat ederseniz, sorun yaşamadan lezzetli bir hindi tarifi hazırlayabilirsiniz.Genellikle bütün hindiler temizlenmiş ve dondurulmuş şekilde satılır. Bunların pişirmeden önce çözdürülmesi gerekir. Hindinin buyun ve diğer iç organları içinde ayrı poşetlenmiş şekilde olabilir. Özellikle hindi ciğeri kızartılarak tüketilirse çok lezzetli oluyor. Bunu bu şekilde değerlendirebilir ya da iç pilavda kullanabilirsiniz. Boyun kısmını da çorbalarda, pilavda kullanacağınız güzel bir sosta değerlendirebilirsiniz. Hindiler genellikle 5-6 kg büyüklüğünde olurlar. Satın aldığınız hindiyi önce suyun altında iyice yıkayarak, kağıt havluyla kurulayın. Eğer üzerinde ince tüyler varsa but kısımlarından tutarak ocakta tütsüleyin. Bu şekilde hindi pişirmeye hazır hale geldi. 

Hindi eti nasıl kızartılır

Hindi etinin daha kısa sürede pişirilmesi, yumuşak olması, derisinin nar gibi kızarması için, daha önceden marine etmeniz tavsiye edilir. Bunun için hazır sosları kullanabilir ya da evde kendiniz marine sos hazırlayabilirsiniz. Evdeki sosunuz için tane karabiber, defne yaprağı, zeytinyağı, sirke ve limon suyu koyduğunuz suyun içinde hindiyi bekletmenizi öneririz. Bu şekilde malzemeler hindi etine işler ve pişerken etin dağılmamasını, lezzetli olmasını sağlar. Bu aşamadan sonra hindi etini rahatça kızartabilirsiniz.

Bütün hindi pişirme nasıl olur

Bütün hindi özellikle yılbaşı sofralarının vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Nar gibi fırında kızaran bir hindi herkesin iştahını açacaktır. Ancak yine hindi etinin marine edilmesi şart. Bunun için kullanacağınız sosta limon suyu gibi asit içerikli malzemeler, zeytinyağı ve baharatlar kullanabilirsiniz. Hindi etine renk vermek amacıyla sosun içine domates salçası, bal gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Malzemeleri karıştırarak hindiye sürün. Ancak pişerken hindi etinin yanmaması amacıyla üzerinde kuru baharatları fazla kullanmayın.

Hindi Eti Nasıl Pişirilir
Hindi eti marine edildikten sonra, pişerken suyunu salacağı uygun bir tencerenin içine ya da fırın tepsisi içine koyun. Ancak hindiyi yerleştirirken, ısıya dayanıklı iple butlarını bağlayın. Böylece pişince hindi daha estetik olur. Kanatlarını da iple ya da tahta şiş yardımıyla gövdesine sabitleyin. Hindinin üzerini kurumaması için, alüminyum folyo ile kapatın. Ancak pişmesine yarım saat kaldığında folyoyu çıkarın ve hindi güzelce kızarsın. Arzu edenler hindinin içini kök sebzelerle doldurabilir, bunu sos yapımında kullanabilirsiniz.

Fırında hindi ile birlikte kestaneli iç pilav hazırlayarak, güzel bir hindi dolması da pişirebilirsiniz. Bunu hindinin içine doldurabilir ya da yanında ikram edebilirsiniz. Bütün hindi yine marine edilerek, özel üretilmiş hindi torbası içinde de pişirilebilir. Battal boy olan pişirme torbası içine hindiyi koyarak, torbayı kürdanla delip fırına atın. Bütün hindi aynı zamanda suda haşlanarak pişirilebilir. Suyuna da çorba ve pilav yapabilirsiniz.

Hindi eti kaç derecede, ne kadar sürede pişer

Hindi etinin iyice pişmesi, çiğ kalmaması amacıyla en uygun sıcaklık 160 derecedir. Hindiyi torbada veya alüminyum folyoda pişirirseniz sıcaklığı 175 dereceye ayarlayabilirsiniz. Hindinin ağırlığı 5 kg kadar olursa, yaklaşık 3-3,5 saat içinde 160 derece sıcaklıkta pişirmeniz yeterli olur. Pişirme için termometre kullanılıyorsa, hindilerde 75 derece, hindi dolmasında 80 derece yeterli gelir. Hindi fırında pişince dışarı alarak, 10-15 dakika dinlenmesini sağlayın. Daha sonra parçalar halinde ikramınızı yapabiliriz.
]]>
Fırında Hindi Göğsü https://www.hindi.gen.tr/firinda-hindi-gogsu.html Wed, 05 Dec 2018 19:07:58 +0000 Hindi göğüs eti, kırmızı ete göre daha sağlıklı ve daha lezzetli. Türkiye'de hindi eti pek tüketilmemekte. Genellikle yılbaşında tüketilir. Halbuki diyet yapanlar için hindi eti tüketilmesi daha faydalıdır. Hem doyuruc Hindi göğüs eti, kırmızı ete göre daha sağlıklı ve daha lezzetli. Türkiye'de hindi eti pek tüketilmemekte. Genellikle yılbaşında tüketilir. Halbuki diyet yapanlar için hindi eti tüketilmesi daha faydalıdır. Hem doyurucu hem sağlıklı bir et çeşididir.

Fırında Hindi Göğsü Malzemeleri
 • 1 kilo bütün hindi göğüs eti
 • 5-6 diş sarımsak
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı kırmızı toz biber
 • 1 çorba kaşığı kekik 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 3 adet patates
 • 3 adet soğan
 • 1 adet fırın poşeti
Sosu İçin 
 • 2 yemek kaşığı tereyağı 
Fırında Hindi Göğsü
Fırında Hindi Göğsü Yapılışı 

İlk olarak hindi etinin üzerine baharatları ve zeytin yağını iyice sürün ve yedirin. Daha sonra soslanmış olan hindi etinin üzerine bir bıçak yardım ile delikler açın ve arasına sarımsakları soyup bütün bir şekilde açmış olduğumuz deliklerin içine yerleştirin. Hazırlamış olduğumuz hindi göğüs etini bir saklama kabına koyup 2-3 saat kadar buzdolabında dinlendirin. Hindi eti buzdolabında dinlenirken patatesleri ve soğanları soyup iyice yıkadıktan sonra iri doğrayın. Fırın poşetinin içine doğranmış patates, soğanı ve hindi göğüs etini beraber koyun poşetin ağzını kapattıktan sonra bir kürdan yardımı ile delikler açın. Daha önce ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık olarak 3 saat pişirin. Pişmiş olan hindi göğüs etini fırında çıkarın, poşet yardımı ile keserek  eti çıkarıp kesme tahtasında doğrayıp patates ve soğan ile servis tabağına alın üzeri için tereyağını eritip servis tabağının üzerinde gezdiriyoruz.
Afiyet Olsun  
]]>
Hindi Çeşitleri https://www.hindi.gen.tr/hindi-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 05:04:10 +0000 Hindi Çeşitleri, Hindiler (Meleagridinae), tavuksular ailesine mensup  olan sülüngiller familyası grubunda bir alt familya oluştururlar. Amerika'ya ilk gidenler tarafından saptanmış ve 17. yüzyılın başlarında Avrupa’ya u Hindi Çeşitleri, Hindiler (Meleagridinae), tavuksular ailesine mensup  olan sülüngiller familyası grubunda bir alt familya oluştururlar. Amerika'ya ilk gidenler tarafından saptanmış ve 17. yüzyılın başlarında Avrupa’ya ulaşmıştır. Günümüzde eti için yetiştirilen bir kümes hayvanı takımı olarak bilinirler.
Hindinin iki çeşidi bulunmaktadır. Meleagris Gallopavo Doğu ve Güney Amerika kökenli bir çeşit olup, 1 m’ye kadar gelişir. Diğer çeşit  Meleagris Ocellataise Meksika Yucatan kaynaklı olup belirgin bir şekilde daha ufaktır.

Hindi Amerika’nın ortaya çıkması ile dünyaya  olmasına rağmen Türkçe’deki Hindi kelimesinin Coloumb’un Amerika’yı Batı Hint Adaları sanması ile bir ilgisi yoktur. Çünkü yeniden hindiye  benzeyen ve Afrika kıtasına özgü  bir kuş türü  olan Gine tavuğu Türkler tarafından çok önceden beri bilinmekteydi ve türlü kaynaklara göre Hint tavuğu denilerek bilinen bu kuşa millet arasında Hint şehirlerinden gelen kuş anlamında Hindi kuş olarak da adlandırılmaktadır. Keşiften sonra ise millet Gine tavuğuna benzerliği dolayısı sebebinden hindiyi de aynı ad ile çağırmaya başladı.

İngilizce’de ise Turkey olarak söylenilen hindiye bu adın verilmesi de buna benzer bir biçimde olmuştur. Keşfin olduğu senelerde Akdeniz ekonomisi levantenlerin güdümünde idi. Yeni kıtadan gelen hindiler de İngiliz milletine “Turkey Merchant” ismi ile de söylenilen “Levant Company” isimli şirket tarafından ulaştırılıyordu. Hatta bu nedenden levantenler İngilizce’de “Turkey merchant” (Türkiye tüccarı) olarak da adlandırılmaktadır.Türkler tarafından getirilen bu yeni kuşun adına da millet Turkey bird(Türk kuşu) ya da Turkey  Cock (Türk horozu) adını vermekte çok zaman kaybetmemiştir. Aslında keşif etmekten önce de yine Osmanlı denizciler tarafından İngiltere’ye getirilen Gine tavuğu da bir süre Turkey bird olarak söylendiyse de daha sonra ki zamanlarda Linnaeus tarafından başlatılan bu karışıklık çözüm bumuştur.

Hindi Çeşitleri
Fransızca da ise Christophe Coloumb’un Amerikayı Garp Hint Adaları sanmasına istinaden Hintten gelen anlamının da cocq de l’Inde (hint horozu) ve daha sonra  kısaca dinde denilmiştir.Hollandaca da ise kalkoen olarak adlandırılan hindiye bu adın aslında o zamanlar Hollandalı gemiciler faal olarak ticaret yaptıkları bir liman olan Hindista'nın ‘Kalikut’ limanına binaen bu ad verilmiştir. Fakat Hollandalılar da bu kuşun Hindistan'dan geldiğini düşünmüşlerdir ve millet o zaman Hollanda'ya çok fazla malın getirildiği bu liman ilinden geldiğini zannedip bu adı vermiştir. Önceleri Kalikutse Haan (Kalikut horozu) olarak millet dilinde kalkoen biçimine dönüşmüştür.

Hollandacadan bu sözcük kuzeydeki Norveç,Finlandiya, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerin lisanlarına geçmiştir. Almancada da eskiden Kalkuhn, sonraları Turkish Hahn (Türk horozu) şimdilerde ise Truthahn diye söylenmektedir.Mısırlılarda Türkiye’den getirildiğii düşünülüp dikrum diye adlandırmışlardır.Bütün insanlar hindinin Hindistan'dan geldiğini düşünedursun, Hindistanlılar da Portekizliler aracılığı ile hindi oraya gittiğinde bu kuşun o zaman İspanyolların tekelinde olan Peru’dan geldiğini sanmışlardır ve Peru Bird (Peru kuşu) demişlerdir.Fakat o zamanlarda Peru’da hindi bulmak mümkün değildi. Portekizce’de de Peru adıyla anılmaktadır.
]]>
Hindi Haşlama https://www.hindi.gen.tr/hindi-haslama.html Thu, 06 Dec 2018 06:09:29 +0000 Hindi Haşlama, Ülkemizde nadir tüketilen bir et çeşididir. Kırmızı ete göre daha sağlıklı ve lezzetli bir beyaz ettir. Hindi etini en yüksek tüketim yapıldığı dönem yeni yıl akşamıdır. Aslında kış aylarında gri Hindi Haşlama, Ülkemizde nadir tüketilen bir et çeşididir. Kırmızı ete göre daha sağlıklı ve lezzetli bir beyaz ettir. Hindi etini en yüksek tüketim yapıldığı dönem yeni yıl akşamıdır. Aslında kış aylarında grip den hastalıktan korunmak için bol bol hindi haşlama tüketilmelidir. Yapılışı oldukça pratik bir lezzettir.

Hindi Haşlama Malzemeleri
 • 2 adet hindi budu
 • 4 adet soğan 
 • 6 adet patates
 • 5 adet havuç
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • yarım demet maydanoz
 • 4 adet yumurta sarısı 
 • yarım çay bardağı limon suyu
 • 4 diş sarımsak 
Hindi Haşlama
Hindi Haşlama Yapılışı
İlk olarak hindi etini haşlamalık doğrayın. Derin bir tencerenin içine koyun, daha sonra soğanları patatesleri ve havuçları iri iri doğrayın tencerenin içine atın. Sebzelerin ve hindi etinin üzerine kapatacak kadar su ilave edin ve orta ateşte pişirmeye bırakın. Bir kase içinde yumurtanın sarısını ve limonu ekleyip iyice çırpın daha sonra üzerine soğuk su ekleyip karıştırın. Hazırlamış olduğumuz karışımı kaynamış olan hindi etinin üzerine de gezdirin ve sarımsağı da tüm olarak ekleyin ve tencerenin kapağını yaklaşık 1 saat açmadan pişirmeye bırakın. Pişirme işlemi bitikten sonra istediğin şekilde sunum yapabilirsiniz.
Afiyet Olsun
]]>
Hindi Dolması https://www.hindi.gen.tr/hindi-dolmasi.html Thu, 06 Dec 2018 23:10:30 +0000 Hindi dolması, sevdikleriniz için harika bir sofra hazırlamak isterseniz hindi dolmasını ana yemek olarak tercih edebilirsiniz. Görüntüsü ile gözlere hitap bu dolma lezzeti ile damakları şenlendirecektir. Hindisi dolmasını Hindi dolması, sevdikleriniz için harika bir sofra hazırlamak isterseniz hindi dolmasını ana yemek olarak tercih edebilirsiniz. Görüntüsü ile gözlere hitap bu dolma lezzeti ile damakları şenlendirecektir. Hindisi dolmasının hazırlanması biraz zaman alabilir. Ancak hindi etini bir gün önceden haşlar iseniz hindi dolması sizin için zor olmayacaktır. Sağlık açısından bir çok faydası olan hindi eti, nedense her zaman tüketilen et türlerinden değildir. Ancak en azından ayda bir gün bile olsa tüketilmesinde fayda olacaktır. Tavuk etine benzer görüntüsü ama bambaşka lezzeti ile bir çok kişinin favori et türleri arasında giren hindi etini dolma şeklinde hazırlayabilir ve harika bir sunum yapabilirsiniz. Hindi dolmasını eğer ilk defa deneyecek iseniz buyurun malzemelere ve tarife göz atabilirsiniz…

Hindi Dolması İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 tane küçük boy tüm hindi
 • Yarım limon suyu
 • 3 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 şeker kaşığı karabiber
 • 1 çorba kaşığı dolusu salça
 • 1 su bardağı süt
 • 1 çay bardağı sıvıyağ

İç Pilavı İçin

 • 250 gr ciğer
 • 2 tane kuru soğan
 • 2 su bardağı pirinç
 • 1 tutam maydanoz
 • 2 yemek kaşığı dolmalık fıstık
 • Yeteri kadar su
 • 4 yemek kaşığı margarin
 • 1 çay kaşığı yenibahar
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yeteri kadar tuz

Hindi Dolması

Hindi Dolma Hazırlanışı

Alınmış olan hindinin her tarafını güzel bir şekilde ılık su ile yıkayın. Eğer hindi de ince tüyleri var ise ocağın üzerinde yüksek harlı ateş de tüyleri temizleyip yakın. Ardından tekrar yıkayın ve hindiyi yarım limon suyu ile bir güzel ovun. bu aşamada hindinin her tarafına limon suyunu yedirin. Ardından sosu hazırlamak için derin bir kase alın ve içerisine salça, tuz, karabiber, sıvı yağ ve süt ilavesi yapıp karıştırın. Hindiyi sosun bulunduğu kasenin içerisine alın ve sos ile her tarafını ovun. Eğer hindiyi sos da bekletecek vaktiniz yoksa bir gece önceden hindiyi yarım saat kadar sıcak suda haşlayabilirsiniz.

Sosu sürülmüş olan hindiyi buzdolabına kaldırın ve bir saat kadar dinlendirin. Hindi sosu ile beraber dinlenirken siz de bu arada iç pilavı hazırlamaya geçebilirsiniz. İç pilav için pirinci bir kasenin içerisine alın ve üzerine sıcak su ile tuz ilavesi yapıp bekletin. Pirinçleri sıcak suyun içerisinde yarım saat kadar bekletmek yeterli olacaktır. Beklemiş olan pirinçlerin suyunu süzün ve pilavı yapmaya geçin. Pilav için yanmaz tabanlı bir pilav tenceresi alın ve içerisine yağ ilavesi yapıp ısıtın. Isınmış olan yağın içerisine kuru soğanı yemeklik şekilde doğrayıp ilave edin ve kavurun. Soğanlar yumuşayınca tencerenin içerisine ciğerleri küp şeklinde doğrayıp ilave edin ve ciğerler ile beraber kuru soğanı ciğerler pişene dek kavurun. 

Suyu süzülmüş olan pirinci de malzemelerin içerisine ilave edip karıştırın. Ayrı bir tavada dolmalık fıstıkları kavurun ve pembeleşince pirinçlerin içerisine alıp karıştırın. Pilavın suyunu üzerini geçecek kadar ilave edin. Bu aşamada çok su vermemenizi tavsiye ederiz. Nedeni ise hindinin suyu ile de pirinçler pişeceği için lapa olabilir. Pilav suyunu çekince maydanozu ince kıyım yapıp içerisine ilave edip karıştırın ve baharatları da ekleyip pilavı hindinin içerisine doldurun. Hindinin karın kısmını mutfak ipliği ile dikin ve hindinin karnı aşağıya gelecek şekilde fırın tepsisine yerleştirin. Hindinin her tarafına margarin veya tereyağı sürüp tepsiyi fırına gönderin. 195-200 derelik fırında hindi dolma tarifini yaklaşık 45-50 dakika kadar pişirin. Sürenin ardından yemeği kontrol edin ve hindi eti yumuşak olacak şekilde pişmiş ise fırından alıp sunum yapın. afiyet olsun… 

]]>
Hindi Sote https://www.hindi.gen.tr/hindi-sote.html Fri, 07 Dec 2018 18:43:22 +0000 Hindi eti sote, özellikle hindi eti sadece yılbaşı günlerinde tüketilmektedir. Hindi eti en iyi protein kaynağı olan bir besin olmasından dolayı günlük yaşamımızda tüketilmesi gereken besin kaynağıdır. Çoğunlukla hindi eti Hindi eti sote, özellikle hindi eti sadece yılbaşı günlerinde tüketilmektedir. Hindi eti en iyi protein kaynağı olan bir besin olmasından dolayı günlük yaşamımızda tüketilmesi gereken besin kaynağıdır. Çoğunlukla hindi eti kalori ve kolesterol bakımından düşük gıda maddesidir. Hindi etine farklı malzemeler katılarak pek çok çeşit yemek yapabilmek mümkündür. Bunlardan biriside hindi sote içine mükemmel bir tat ve mutlaka denemenizde fayda vardır.

Hindi sotenin malzemesi, 
 • Yarım kilo hindi eti (göğüs veya kalça etinden olabilir, ancak göğüs eti kuru olduğu için kalça etini tercih edelim),
 • 1 adet orta boy soğan,
 • 2 adet yeşil biber,
 • 1 adet kırmızı biber,
 • 2-3 diş sarımsak,
 • 3 adet orta boy domates,
 • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • karabiber, kimyon,
 • tuz ve kekik,
Hindi SoteHindi sotenin hazırlanışı, öncelikle hindi etini kuşbaşı doğruyoruz. Tavanın içerisine sıvı yağı ekleyerek kızdırıyoruz ve hindi etlerini içine atarak orta ateşte yaklaşık 5 dakika kadar eti mühürleyerek pişiriyoruz. Daha sonra tavanın altını kısalım ve hindi etleri suyunu çekene kadar kavuralım. Soğanları küçük küçük doğradıktan sonra kısık ateşte kavrulan hindi sotenin içine tere yağı ile beraber ilave edelim. Biberleri ince doğrayalım ve domatesi de rendeleyerek hindi soteye ekleyelim ve kısık ateşte kavurma işlemine devam edelim. Sarımsakları ezelim ve ekleyelim, baharatlarını ve tuzunu ilave ettikten sonra tavanın kapağını kapatarak kısık ateşte domates suyunu bırakıp hindi etleri ile karışana kadar pişirelim. Hindi sote hazır olduktan sonra sıcak servis yapalım. Afiyet olsun.
]]>
Fırında Hindi Nasıl Yapılır https://www.hindi.gen.tr/firinda-hindi-nasil-yapilir.html Sat, 08 Dec 2018 12:58:48 +0000 Fırında hindi nasıl yapılır, Fırında hindi çok lezzetli ve çok hafif oluyor. Özellikle yılbaşında, özel davetlerinizde misafirlerinize fırında hindiyi yapabilirsiniz. Hindi fırında yapıldığı için nar gibi kı Fırında hindi nasıl yapılır, Fırında hindi çok lezzetli ve çok hafif oluyor. Özellikle yılbaşında, özel davetlerinizde misafirlerinize fırında hindiyi yapabilirsiniz. Hindi fırında yapıldığı için nar gibi kızarıyor ve çok sağlıklı oluyor. Hindi eti kırmızı ete göre kolesterol seviyesi oldukça düşüktür. Hindi eti çok değerli bir besindir. Kansızlığa iyi geliyor.

Tavuk etine göre hindi etinde bol miktarda demir, vitamin, mineral ve kalsiyum içeriyor. Yani hindi eti şifa kaynağıdır. Büyük ve küçük herkesin hindi etinden faydalanması gerekiyor.

Fırında hindi malzemeleri:
 •  2 kg hindi
 • 6 çorba kaşığı yağ,
 • 1 adet havuç,
 • 2 tane soğan,
 • 3 diş sarımsak,
 • Yeteri kadar tuz
Fırında Hindi Nasıl Yapılır
Fırında hindinin yapılışı:

Öncelikle hindinin içini dışını temizleyip yıkayalım. Sonra temizlenmiş, tütsülenmiş, yıkanmış hindinin ayaklarını gerisine geçirelim. Tencerenin içine hindiyi,  yağı, soyulmuş dörde bölünmüş soğanı, üzeri kazınmış ve yine dörde bölünmüş havucu, sarımsak ve bir bardak su da koyularak tencerenin kapağı kapatalım ve ocağa koyalım. Su kaynayınca tencereyi ocaktan alalım. Hindiyi fırın tepsisine koyalı. Hindinin haşlanmış yağlı suyundan bir kaşıkla üzerine ilave edelim. önceden ısıtılmış kızgın fırına sürelim. Hindi yumuşayıp üzeri nar gibi kızarınca diğer tarafını çevirelim. İçindeki her taraf nar gibi olana kadar fırında kızartmaya devam edelim. Ayrıca hindinin suyundan pişme süresince  hindinin üzerine ara sıra dökülmelidir. Kızaran hindi göğüs, kol ve but kısımları ayrılarak tabağa döşenir. Tenceredeki sebzeler süzgeçten geçirilerek  püre haline getirilir ve sos hindinin üzerine dökülerek servis edilir.

Afiyet olsun...
]]>
Mantarlı Hindi Sote https://www.hindi.gen.tr/mantarli-hindi-sote.html Sat, 08 Dec 2018 13:18:59 +0000 Mantarlı hindi sote, sote şeklinde yapılan yemekler hem sunum açısından hem de görsellik bakımından çok şık olmaktadır. Yanında pilav eşliğinde mantarlı hindi yemeğini sunum yapabilirsiniz. Hazırlanması da kolay olan Mantarlı hindi sote, sote şeklinde yapılan yemekler hem sunum açısından hem de görsellik bakımından çok şık olmaktadır. Yanında pilav eşliğinde mantarlı hindi yemeğini sunum yapabilirsiniz. Hazırlanması da kolay olan mantarlı hindi sote tarifini özel günleriniz için yapabilir yahut aniden gelen misafirlerinize kolay bir şekilde pişirebilirsiniz.

Mantarlı Hindi Sote Malzemeler

 • 1 tane kuru soğan
 • 400 gr mantar
 • 1 tane domates
 • 2 diş sarımsak
 • 3 tane sivri biber
 • 1 tutam maydanoz
 • Yeteri kadar tuz
 • Yarım kilo kuşbaşı hindi eti
 • 2 yemek kaşığı margarin
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 şeker kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber

Mantarlı Hindi Sote

Mantarlı Hindi Sote Hazırlanışı

Mantarlı hindi sote yemeğini hazırlamak için öncelikle kuşbaşı şeklinde doğranmış hindi etini yıkayın. Ardından eti yanmaz tabanlı bir tencerenin içerisine alın. Suyunu verip çekene dek kısık ateş de eti kavurun. Et suyunu çekince içerisine iki yemek kaşığı margarin ile iki yemek kaşığı sıvı yağ ilavesi yapın. yağ eriyince hindi etini birkaç dakika daha kavurun ve diğer taraftan mantarları hazırlamaya geçin. Mantarların ilk önce sap kısımlarını gövdesinden ayırın. Bu yemeğin içerisinde mantarın gövde kısmını kullanacaksınız. Küçük küp şeklide mantarın gövdesini dilimleyin. Dilimlenmiş olan mantarı yıkayıp havlu kağıt ile kurulayın ve etin içerisine ilave edip karıştırın. Bu aşamada iki diş sarımsağın kabuklarını soyun ve ince kıyım yapıp mantarların yanına alın. 

Mantar ile hindi etini bir güzel tencerenin içerisinde kavurun. Ardından kuru soğanı piyazlık şekilde doğrayın ve yemeğin içerisine ilave edin. Ardından biberlerin sap kısımlarını koparttıktan sonra yarım ay şeklinde doğrayın ve yemeğin içerisine ilave edip kavurmaya devam edin. Bu aşama da mantarlı hindi sote yemeğinin içerisine tuz, baharat ve rendelenmiş domates ilavesi yapın. Ardından bir fincan sıcak su ekleyin ve yemek suyunu dek kısık ateş de pişirmeye devam edin. Tencerenin kapağını kapatın ve 5-6 dakika kavurmaya devam edin. Suyunu çektikten sonra içerisine yarım demet maydanozu dilimleyip ilave edin ve karıştırın. Mantarlı hindi sote yemeğini verilen sürenin ardından kontrol edin ve pişmiş ise sıcak olacak şekilde servis tabaklarına paylaştırıp sunum yapın. Afiyet olsun. 

]]>
Hindi Izgara Tava https://www.hindi.gen.tr/hindi-izgara-tava.html Sun, 09 Dec 2018 07:54:37 +0000 Hindi ızgara tava Günümüzde ana yemek olarak verilen hindi ızgara, lezzetine diyecek yoktur. Lüx restorantlarda hindi ızgara, sevilerek yenen yemekler arasında yer alır. Biz neden, hindi etini kendi evimizde yapmayalım. Izgara Hindi ızgara tava 
Günümüzde ana yemek olarak verilen hindi ızgara, lezzetine diyecek yoktur. Lüx restorantlarda hindi ızgara, sevilerek yenen yemekler arasında yer alır. Biz neden, hindi etini kendi evimizde yapmayalım. Izgara yemekleri hem daha lezzetli, hemde daha kolay ve pratik pişmektedir. Tavuk etine nazaran, hindi eti daha sert ve koyu renkte olur. Vitamin bakımından oldukça zengin bir besindir. Benim bu yaz, misafirlerime severek yaptığım ızgara tarifine, hep birlikte bir göz atalım. 

Hindi ızgara tava tarifi için malzemeler:  
 • yarım kilo hindi bonfile
 • 2 yemek kaşığı maden suyu
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • tuz, kekik, kırmızı biber, karabiber  
Hindi Izgara TavaYapılışı: 
Yarım kilo bonfile hindi etini, ortadan ikiye ayırıyoruz. Ayrılan hindi etlerini bir kaba alıyoruz. Ve üzerine maden suyunu, yağı ve diğer malzemeleri katarak, karıştırıyoruz. Yaklaşık 1 saat boyunca buzdolabında dinlendiriyoruz. Sonra, ocağımıza döküm ızgara tavamızı yerleştiriyoruz. Isındığından emin olduğumuz tavanın içine etleri bırakıyoruz. Etlerimizi mühürleyelim ki suları çıkmasın. Alt üst ettikten sonra servisimize hazırdır. Izgara yanında isteğe göre, pilav, makarna  eşliğinde servise sunulur. Afiyet olsun. 
]]>
Hindi Kavurma https://www.hindi.gen.tr/hindi-kavurma.html Sun, 09 Dec 2018 15:09:25 +0000 Hindi kavurma, çok lezzetli ve çok sağlıklı bir yemektir. Pilavların yanına çok yakışıyor. Etler yumuşacık lokum gibi oluyor. Hindi etini pisirmek için usta olmaya gerek yok. Sadece püf noktalarına dikkat etmek g
Hindi kavurma, çok lezzetli ve çok sağlıklı bir yemektir. Pilavların yanına çok yakışıyor. Etler yumuşacık lokum gibi oluyor. Hindi etini pisirmek için usta olmaya gerek yok. Sadece püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Yani uygun bir tencere kullanmak ya da fırında pişirilecekse uygun fırın kabı kullanmak gerekiyor. Hindi eti kırmızı ete göre daha yüksek vitamin, mineral ve protein içeriyor. Özel davetlerinizde ya da özel misafirlerinize yapacağınız en güzel yemektir. Hindi kavurmayı sevmeyen yoktur. Kolay ve pratik bir yemek tarifi olan hindi kavurma tarifi ile kısa sürede yemek yapabilirsiniz. Hindi etinde bol miktarda B, B1, B6 vitaminleri içeriyor. Ayrıca çinko ve potasyum bulunuyor. Hindi etinde besin değeri yüksekir ve kalp hastalıklarına ve kansere karşı vücudun direncini artırıyor. Hindi etindeki vitamin, mineraller bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Hindi eti soğuk kış aylarında direnci de artırıyor.

Hindi Kavurma
Hindi kavurmanın malzemeleri:
 • 1 kilo hindi but,
 • 1 tane orta boy soğan,
 • 2 çorba kaşığı sıvıyağ,
 • 2 çorba kaşığı margarin,
 • 1 çorba kaşığı salça,
 • Biraz kekik,
 • Biraz tuz,
 • Su ,
 • 1 tane orta boy domates
Hindi kavurmanın yapılışı:

Hindi kavurma yapmak için ilk önce hindi etlerini kuşbaşı şeklinde kestirelim. Sonra hindi etini yıkayalım ve süzelim. Daha sonra yağların her ikisini de bir tencereye koyalım, etleri de koyalım ve kavurmaya başlayalım. Çok az tuz ekerseniz çok lezzetli oluyor.  Etler önce suyunu salıyor sonrada suyunu çekiyor. Bu aşamada azar azar su eklememiz gerekiyor. Etler pişince küçük küçük kestiğimiz soğanı, salçayı, kabuklarını soyarak doğradığımız domatesleri  ve kekiği ekleyip bir süre yani 10 dk orta ateşte pişirelim ve suyunu, tuzunu ayarlayıp biraz daha pişirelim ve ocağın altını söndürüyoruz. Pişince kırmızı et tadı alacağınız bu yemek çok lezzetli oluyor. Hindi kavurmanın yapılması ve hazırlık aşaması toplam 30-40 dakikanızı alabilecek hoş bir yemek oluyor.

Afiyet olsun...
]]>
Hindi Tandır https://www.hindi.gen.tr/hindi-tandir.html Sun, 09 Dec 2018 22:06:23 +0000 Hindi tandır, çok lezzetli ve çok sağlıklı bir yemektir. Pilavın yanına çok yakışıyor. Etler yumuşacık lokum gibi oluyor. Hindi tandırı yapmak için usta olmak gerekmiyor. Sadece püf noktalarına dikkat etmek gerekiy
Hindi tandır, çok lezzetli ve çok sağlıklı bir yemektir. Pilavın yanına çok yakışıyor. Etler yumuşacık lokum gibi oluyor. Hindi tandırı yapmak için usta olmak gerekmiyor. Sadece püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Yani uygun bir tencere kullanmak yada fırında pişecekse uygun fırın kabı kullanmak gerekiyor. Hindi eti kırmızı ete göre daha yüksek vitamin, mineral ve protein içerir.  Özel davetlerinizde veya özel misafirlerinize  yapacağınız en güzel yemektir. Hindi tandırı sevmeyen yoktur. Kolay ve pratik yemek tarifi olan hindi tandır tarifi ile kısa bir sürede yemek yapabilirsiniz.  Hindi etini bol miktarda B, B1, B6 vitaminleri içeriyor. Ayrıca çinko ve potasyum bulunuyor. Hindi etinde besin değeri yüksektir ve kalp hastalıklarına ve kansere karşı vücudun direnci artıyor. Hindi etindeki vitamin, minaraller bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Hindi eti soğuk kış aylarında direnci de arttırıyor.

Hindi tandırın malzemeleri:
 • 1 adet kemikli hindi budu
 • 1 tane büyük boy kuru soğan,
 • 10 diş sarımsak,
 • 8 dal taze kekik,
 • 3 tane büyük boy patates,
 • 1 tane kalın havuç,
 • Yarım çay bardağı su ,
 • 4 kaşık zeytinyağı,
 • Biraz tuz,
 • Biraz karabiber
Hindi Tandır
Hindi tandırın yapılışı:

Öncelikle hindi tandırı yapmak için fırınımızı 200 derece olacak şekilde ayarlayalım. Fırını önceden ısıtmak önemli 
Soğanı eşit bir şekilde dört parçaya bölelim. Sarımsakları bütün kullanacağımız için sadece soymamız yeterli oluyor. Sonra patatesleri ve havuçları iri iri bir şekilde soyalım ve doğrayalım. Hindi etini fırın kabına koymadan önce üzerini bıçak yardımıyla çizelim ama küçük çok derin olmayacak şekilde çizikler atalım ve fırın tepsisine yerleştirelim. Sonra zeytinyağı ve karabiberi ile tuzu bir kapta karıştıralım ve sonra hindi etini bu karışımla ovalım. Ardından soğanları ve sarımsakları etin her yerine yayalım. Son olarak da patateslerle birlikte havuçları da koyalım. Soğanın altta olması ete daha güzel bir koku ve tat verecektir. Son olarak da kekik dallarını en üste yerleştirelim ve üzerine suyu koyalım. Sonra folyo ile kaplayalım ve yarım saat kadar fırında pişirelim. Yarım saat sonra 180 derecede yavaş yavaş pişmesi için fırının derecesini düşürelim. 1 saat bekletelim.1 saatin ardından folyoyu çıkaralım ve 160 dereceye getirdiğimiz fırında üstünün kızarmasını bekleyelim ve yarım saat daha pişirelim ve ardından servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Hindi Fırında https://www.hindi.gen.tr/hindi-firinda.html Mon, 10 Dec 2018 12:00:54 +0000 Hindi Fırında, Hindi, daha çok batı toplumunda yaygın olarak pişirilmektedir. Şükran günlerinin ve yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezidir. Ülkemizde ise daha çok modern kesimlerde yapılmaktadır. Hindi, farklı olarak bir Hindi Fırında, Hindi, daha çok batı toplumunda yaygın olarak pişirilmektedir. Şükran günlerinin ve yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezidir. Ülkemizde ise daha çok modern kesimlerde yapılmaktadır. Hindi, farklı olarak birçok şekillerde hazırlanabilir. Burada sizlere anlatılacak olan fırında yapılan hindidir.

Hindi fırında için gerekli olan malzeme listesi:
 • 1 adet hindi
 • 2 su bardağı pirinç
 • Alabildiği kadar su
 • 1 çay bardağı dolmalık fıstık
 • 1 çay bardağı kuş üzümü
 • 1 adet soğan
 • 1 çay bardağı ayçiçek yağı
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 3 tatlı kaşığı tuz
Hindi Fırında
Hindi fırında hazırlanış şekli:

İlk olarak tüyleri temizlenmiş hindi yıkanır ve kalan tüylerinin temizlenmesi için ateşten geçirilir. Soğanlar yıkanır ve kabukları soyulur. Daha sonra ince ince kıyılır. Tavaya bir çay bardağı ayçiçek yağı koyulur ve üzerine kıyılmış olan soğanlar eklenir. Pembeleşinceye kadar kavrulur. Kıyılan soğanlar pembeleştikten sonra üzerine dolmalık fıstık, bir tatlı kaşığı tuz ve kuş üzümü de eklenerek beraberce kavrulur. Pirinç ayrı bir kabın içinde yıkanır. Yıkandıktan sonra kavrulan karışıma pirinç de ilave edilir. Bir güzel karıştırılır. Temizlenmiş olan hindinin içi karışım ile doldurulur. Doldurulduktan sonra karnı dikilir. Daha sonra genişçe bir tencerede ve üzerini üç parmak geçecek şekilde su eklenerek bir saat kadar pişmeye bırakılır. Pişirilmesi için eklenen suya iki tatlı kaşığı da tuz eklenir. Pişirme işleminden sonra tercihe göre üstüne sos sürülerek fırına verilir. Rengi kızarıncaya kadar fırında bekletilir. Hindi fırında hazırdır. Afiyetle yiyebilirsiniz.
]]>
Hindi Yetiştiriciliği https://www.hindi.gen.tr/hindi-yetistiriciligi.html Tue, 11 Dec 2018 00:49:02 +0000 Hindi yetiştiriciliği, kümes hayvanları arasında oldukça önemli bir yeri olan hindinin anavatanı Amerika ülkesidir. Amerika keşfedildikten sonra tüm dünyaya buradan yayılmıştır. Sülüngiller familyasından olan hindi, adını Hindi yetiştiriciliği, kümes hayvanları arasında oldukça önemli bir yeri olan hindinin anavatanı Amerika ülkesidir. Amerika keşfedildikten sonra tüm dünyaya buradan yayılmıştır. Sülüngiller familyasından olan hindi, adını Hint şehirlerde yetiştirilen gine tavuğuna olan benzerliği yüzünden almıştır. Tavukla kıyaslandığında hindi boy olarak yüksek ve uzundur.Beyazlı siyahlı, beyaz hindiler yanında en fazla parlak siyah tüylü hindiler bulunmaktadır. Yine tavuklar gibi başlarında kırmızı ibik olur.

Hindi eti hem lezzetli, hem de kolesterol oranı düşük olduğundan tercih edilen bir besindir. Tavuklara nazaran dayanıklı olmaları, uzun ömürlü olmaları, beslenme açısından yüksek değerlere sahip olmaları, karkas randımanı hindi yetiştiriciliğini cazip kılmaktadır. Özellikle yılbaşı menülerinde, günlük beslenme düzeninde et ve döner yapımında, salam, sucuk gibi besinlerin içinde kullanılması yetiştiricilere avantaj sağlamaktadır. Hindi etinin ucuza mal edilmesi ve 1,5-2 aylık oldukları zaman merada rahatça beslenmeleri yetiştiricilikte önemli birer avantajdır.

Hindi yetiştiriciliğindeki hindi ırkları
 • Bronz ırk hindiler: Bu ırktaki erkek hindiler yaklaşık 12 kg, dişi hindiler 9 kg olur. Yılda alınan yumurta verimi yaklaşık 55-60 adet olup, yumurtaların ağırlığı yaklaşık 80-90 gram kadar olur.
 • Siyah ırk hindiler: Bu ırk hindilerin yıllık yumurta verimi yaklaşık 65 adet olup, ağırlıkları ise 75 gram kadardır.
 • Beyaz ve sarı ırk hindiler: Bu ırktaki hindiler siyah ırk ve bronz ırkla benzer özellikle gösterir.
 • Hibrit ırk hindiler: Bu ırktaki hindiler beyaz ırk hindilerin melezlenmesi ile elde edilir. Bu hindiler hindi yetiştiriciliği yapılan ülkelerde oldukça önemlidir. Bunun nedeni hindilerin erişkinlikte erkeklerde yaklaşık 20 kg olması, dişilerin de 13 kg kadar olmasıdır. Yumurtaları ise, yaklaşık 55-60 gram kadardır.
Hindi Yetiştiriciliği
Hindi yetiştiriciliği nasıl yapılır

Hindiler tavuklar gibi fazla yumurtlamaz. Alınan yumurtalar yavru çıkarmak amacıyla kullanılmaktadır. Üreticiler  bunları satmaz. Hindiler yumurta yaptığı yeri başkalarının görmesini istemez. Bu nedenle folluk içine girmeyi sevmezler. Bahar geldiğinde yumurta yapmaya başlayan hindiler, yaklaşık 20-25 yumurta yapınca kuluçkaya yatar.

Hindi yetiştiriciliğinde kümes bakımı oldukça önemlidir. Belirli zamanlarda kümeslerin basınçlı suyla yıkanarak dezenfekte edilmesi gerekir. Kümeste bulunan çatlak ve yarık yerler onarılmalıdır. Ayrıca kümes içindeki ekipmanlarda dezenfekte edilmelidir. Kümes altına bütün altlık kullanılmalı, ekipmanları yerleştirerek formaldehit yardımıyla fümigasyon yapılması gerekir. Bunlar civcivler çıkmadan en az 5 gün önceden tamamlanmalıdır.

Yetiştiricilikte 0-6 haftalık dönem ilk periyottur. Bu süreçte kuluçkadan çıkan civcivlerin gagaları kesilir. Bunu 6.-8. günlere kadar tamamlamak gerekir. Ayrıca civcivlere aşıları da yapılır. Kuluçkahanede olan civcivler büyüyecekleri kümeslere nakil aracıyla alınmalıdır. Nakil yapılırken ortam 21-24 derecede olmalıdır. Her taşımada en fazla 240-350 civciv taşınmalıdır. Kümeslere kuru, temiz işlenmemiş altlıklar konulmalıdır. Bunlar kaliteli ağaç talaşı olabilir. Yaz döneminde altık 8 cm kadar, kış döneminde de 12 cm kalınlıkta altlık hazırlanmalıdır. Islanan, nemli altlıklar değiştirilmeli, ısınmış altlık kullanılmalıdır. Gerekirse günlük değişim yapılmalıdır.

Kümesteki her 100 civcive bir adet suluk, bir palaza 1 cm kenarlı olan suluk yerleştirilmelidir. Suyun bulunduğu alan dezenfekte edilmelidir. Civcivlere ilk olarak % 2-5 oranlı şekerli su verilmeli ve enerji kaybı önlenmelidir. Ayrıca 3 gün boyunca civcivlerin hassas yapısından dolayı suya vitamin ve mineral gibi takviyeler konulmalıdır. Günde 2 defa sular tazelenmelidir. Yemlerde her g]]>